Montbrécie (crocosmia) rozkvétá v červenci

Montbrécie (crocosmia) rozkvétá v červenci

Rostliny, vydáno 17. 07. 2012

Montbrécie je kouzelná jemná květina, která se velmi dobře kombinuje s trvalkami i letničkami. Patří do čeledi kosatcovitých. V našich zahradách se pěstují její četní kříženci. Nepatří mezi zcela mrazuvzdorné rostliny, a proto se vysazuje do zahrad až na jaře.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Crocosmia - vědecké jméno mombrécie - je složeno z řeckých slov krokos (šafrán -  krokus) a osmé (vůně) tedy vonící po šafránu. Šafránová vůně byla v antice velmi ceněna.

Pět druhů je domácích v jižní Africe. Montbrécie vznikla křížením druhů Crocosmia aurea x crocosmia pottsii v roce 1880. Tyto rostliny dorůstají výšky až 80 cm, ale obvykle jsou spíše nižší. Z mečovitých listů vyrůstá rozvětvený květní stonek ukončený klasem drobných nálevkovitých květů v zářivých barvách. Květy mombrécie vyrůstají v nádherných barvách: červené, žluté, oranžové. Vykvétají v červenci a kvetou až do podzimu. Pěstuje se i množství velkokvětých odrůd.

Množí se hlízkami, a ty nejsou mrazuvzdorné. Proto se vysazují až na jaře, tedy v dubnu. Pokud si rostliny předpěstujete, uděláte nejlépe. Hloubka výsadby by měla být mezi  5-8 cm a vzdálenost mezi  hlízkami 10-15 cm. Rostlinám se zavděčíte živnou propustnou půdou na teplém a chráněném stanovišti. Hlízky je potřeba v našich zeměpisných šířkách z půdy vyjmout vždy na podzim a skladovat v chladné a suché místnosti. Pod dobrou přikrývkou by v nejteplejších oblastech mohly přezimovat i v zahradě.

Kromě množení dceřinými hlízkami je možný i výsev semen, a to v březnu. Montbrécie se velmi dobře kombinuje s jinými rostlinami například trvalkami anebo letničkami. Je možné je vysazovat i do nádob, vyniknou nejlépe ve větším množství anebo ve skupinkách.

Pokud stojíte v obchodě bezradně a přemýšlíte nad rostlinami a tím, kterou z nich ještě na své zahradě nemáte, poohlédněte se po montbrécii, jistě vás nezklame.

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: nutshellnursery.com.au, farreachesfarm.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha