Montbrécie (crocosmia) rozkvétá v červenci

Montbrécie (crocosmia) rozkvétá v červenci

Rostliny, vydáno 17. 07. 2012

Montbrécie je kouzelná jemná květina, která se velmi dobře kombinuje s trvalkami i letničkami. Patří do čeledi kosatcovitých. V našich zahradách se pěstují její četní kříženci. Nepatří mezi zcela mrazuvzdorné rostliny, a proto se vysazuje do zahrad až na jaře.

Rostlina dne

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je z hrachorů jediná popínavá trvalka. Dorůstá až do dvou metrů. Kvete hrozny...

Crocosmia - vědecké jméno mombrécie - je složeno z řeckých slov krokos (šafrán -  krokus) a osmé (vůně) tedy vonící po šafránu. Šafránová vůně byla v antice velmi ceněna.

Pět druhů je domácích v jižní Africe. Montbrécie vznikla křížením druhů Crocosmia aurea x crocosmia pottsii v roce 1880. Tyto rostliny dorůstají výšky až 80 cm, ale obvykle jsou spíše nižší. Z mečovitých listů vyrůstá rozvětvený květní stonek ukončený klasem drobných nálevkovitých květů v zářivých barvách. Květy mombrécie vyrůstají v nádherných barvách: červené, žluté, oranžové. Vykvétají v červenci a kvetou až do podzimu. Pěstuje se i množství velkokvětých odrůd.

Množí se hlízkami, a ty nejsou mrazuvzdorné. Proto se vysazují až na jaře, tedy v dubnu. Pokud si rostliny předpěstujete, uděláte nejlépe. Hloubka výsadby by měla být mezi  5-8 cm a vzdálenost mezi  hlízkami 10-15 cm. Rostlinám se zavděčíte živnou propustnou půdou na teplém a chráněném stanovišti. Hlízky je potřeba v našich zeměpisných šířkách z půdy vyjmout vždy na podzim a skladovat v chladné a suché místnosti. Pod dobrou přikrývkou by v nejteplejších oblastech mohly přezimovat i v zahradě.

Kromě množení dceřinými hlízkami je možný i výsev semen, a to v březnu. Montbrécie se velmi dobře kombinuje s jinými rostlinami například trvalkami anebo letničkami. Je možné je vysazovat i do nádob, vyniknou nejlépe ve větším množství anebo ve skupinkách.

Pokud stojíte v obchodě bezradně a přemýšlíte nad rostlinami a tím, kterou z nich ještě na své zahradě nemáte, poohlédněte se po montbrécii, jistě vás nezklame.

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: nutshellnursery.com.au, farreachesfarm.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha