Mucholapka podivná - pěstujte masožravky!

Mucholapka podivná - pěstujte masožravky!

Rostliny, vydáno 23. 09. 2011

Masožravé rostliny jsou vlastně v rostlinné říši raritou a mnoho lidí z nich má respekt. Není však čeho se bát, což zjistíte v následujícím článku.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) je masožravá rostlina patřící do rodu Dionaea, jehož je jediným druhem. Loví drobné živočichy prudkým zaklapnutím pasti. Ta je téměř stejně silná jako pasti, které umísťovali v Americe lovci vlků, bobrů nebo dokonce medvědů. V blízkosti jejich „čelistí“ je řada malých chloupků. Pokud se nic netušící hmyz těchto chloupků dotkne, list se rychle zavře a svoji kořist již nepustí. Ta je potom uvnitř pasti pomalu pomocí enzymů uvolňujících se ze žláz na povrchu listu trávena a vstřebávána.

Mucholapka podivná je pro pěstění jedním z nejméně náročných druhů masožravých rostlin. Má jen málo požadavků. Důležité je zajistit jí dostatečnou zálivku, vysokou vlhkost vzduchu, plné slunce a kyselou půdu. Nejlépe se jim daří v rašeliništích, není potřeba je hnojit. Rostlinám se bude dařit nejlépe, pokud budou každých pár let přesazovány na jiné stanoviště.

Pro zajištění dostatečné vlhkosti je dobré použít staré terárium nebo nádobu s malým otvorem. V letních měsících je ale nutné kontrolovat teplotu v teráriu. Mucholapkám stačí přístup slunce ne delší než dvě hodiny. Pokud rostliny vadnou, je nutné je dostat mimo dosah slunečních paprsků. V zimě je za chladných měsíců naopak potřebné rostlinu přemístit od okna, případně zakrýt tak, abychom ji uchovali teplotu a vlhkost. V zimě rostlina snáší i nižší teploty a potřebuje jen několik hodin přístupu ke světlu.Jak rostlina dozrává, může na vysokém stonku vysoko nad listy vytvářet květy. Nad listy jsou květy z důvodu „bezpečného“ opylování hmyzem. Mucholapka produkuje velmi malá semínka podobná tečce na konci věty. Semena sázíme ihned nebo je skladujeme v ledničce. Obecně je ale nejlepší se obrátit při pořizování osiva na osvědčeného pěstitele.

Mucholapka se může rozmnožovat také pomocí oddenků. Rostlina má maximálně sedm listů a pokud jich má více, jedná se o novou rostlinu rostoucí na té mateřské. V takovém případě list odřízneme a samostatně zasadíme.Při pěstování mucholapky obecné jsou zásadní rozdíly v metodách pěstění. V případě že je rostliny umístěna venku, má přístup k dostatečnému množství hmyzu a není ji tedy potřeba nijak krmit. V případě pěstování v pokojových podmínkách je zapotřebí krmení hmyzem. Během vegetačního období stačí mucholapce pár much nebo malých slimáků.


Zuzana Bednárová
Foto: cascadecarnivores.com, visoflora.com, iyahman.blogspot.com

Připraveno ve spolupráci s www.osiva-semena.cz, internetovým obchodem s nejširší nabídkou semen na českém trhu.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 04. 2018 Reagovat
evule: Tady je bezva návod na přesazení natočenej!! https://www.youtube.com/watch?v=fEO7fiyJYCo
23. 02. 2013 Reagovat
Lenckow: Sestřenka jí dávala výběrovou šunku - malej kousíček na párátku a nic nenamítala :-) , takže si myslím, že kousíčkem syrového masa se nic nepokazí a nebo ty, nitěnky? jestli se tomu tak říká, krmení pro rybičky - to sem četla, že to se dávat může
02. 01. 2012 Reagovat
Daniel: chci se zeptat když neseženu nějakou mochu mužu ji dat treba kousek siroviho masa(hovězi,kuřeci) nebo tak něco ???

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha