Mucholapka podivná - pěstujte masožravky!

Mucholapka podivná - pěstujte masožravky!

Rostliny, vydáno 23. 09. 2011

Masožravé rostliny jsou vlastně v rostlinné říši raritou a mnoho lidí z nich má respekt. Není však čeho se bát, což zjistíte v následujícím článku.

Rostlina dne

Pieris

Pieris

Pieris je vřesovištní rostlina, která dorůstá výšky okolo 2 m. Rod pieris obsahuje 7 druhů keřů. Má kopinaté, jemně...

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) je masožravá rostlina patřící do rodu Dionaea, jehož je jediným druhem. Loví drobné živočichy prudkým zaklapnutím pasti. Ta je téměř stejně silná jako pasti, které umísťovali v Americe lovci vlků, bobrů nebo dokonce medvědů. V blízkosti jejich „čelistí“ je řada malých chloupků. Pokud se nic netušící hmyz těchto chloupků dotkne, list se rychle zavře a svoji kořist již nepustí. Ta je potom uvnitř pasti pomalu pomocí enzymů uvolňujících se ze žláz na povrchu listu trávena a vstřebávána.

Mucholapka podivná je pro pěstění jedním z nejméně náročných druhů masožravých rostlin. Má jen málo požadavků. Důležité je zajistit jí dostatečnou zálivku, vysokou vlhkost vzduchu, plné slunce a kyselou půdu. Nejlépe se jim daří v rašeliništích, není potřeba je hnojit. Rostlinám se bude dařit nejlépe, pokud budou každých pár let přesazovány na jiné stanoviště.

Pro zajištění dostatečné vlhkosti je dobré použít staré terárium nebo nádobu s malým otvorem. V letních měsících je ale nutné kontrolovat teplotu v teráriu. Mucholapkám stačí přístup slunce ne delší než dvě hodiny. Pokud rostliny vadnou, je nutné je dostat mimo dosah slunečních paprsků. V zimě je za chladných měsíců naopak potřebné rostlinu přemístit od okna, případně zakrýt tak, abychom ji uchovali teplotu a vlhkost. V zimě rostlina snáší i nižší teploty a potřebuje jen několik hodin přístupu ke světlu.Jak rostlina dozrává, může na vysokém stonku vysoko nad listy vytvářet květy. Nad listy jsou květy z důvodu „bezpečného“ opylování hmyzem. Mucholapka produkuje velmi malá semínka podobná tečce na konci věty. Semena sázíme ihned nebo je skladujeme v ledničce. Obecně je ale nejlepší se obrátit při pořizování osiva na osvědčeného pěstitele.

Mucholapka se může rozmnožovat také pomocí oddenků. Rostlina má maximálně sedm listů a pokud jich má více, jedná se o novou rostlinu rostoucí na té mateřské. V takovém případě list odřízneme a samostatně zasadíme.Při pěstování mucholapky obecné jsou zásadní rozdíly v metodách pěstění. V případě že je rostliny umístěna venku, má přístup k dostatečnému množství hmyzu a není ji tedy potřeba nijak krmit. V případě pěstování v pokojových podmínkách je zapotřebí krmení hmyzem. Během vegetačního období stačí mucholapce pár much nebo malých slimáků.


Zuzana Bednárová
Foto: cascadecarnivores.com, visoflora.com, iyahman.blogspot.com

Připraveno ve spolupráci s www.osiva-semena.cz, internetovým obchodem s nejširší nabídkou semen na českém trhu.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 04. 2018 Reagovat
evule: Tady je bezva návod na přesazení natočenej!! https://www.youtube.com/watch?v=fEO7fiyJYCo
23. 02. 2013 Reagovat
Lenckow: Sestřenka jí dávala výběrovou šunku - malej kousíček na párátku a nic nenamítala :-) , takže si myslím, že kousíčkem syrového masa se nic nepokazí a nebo ty, nitěnky? jestli se tomu tak říká, krmení pro rybičky - to sem četla, že to se dávat může
02. 01. 2012 Reagovat
Daniel: chci se zeptat když neseženu nějakou mochu mužu ji dat treba kousek siroviho masa(hovězi,kuřeci) nebo tak něco ???

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha