Myslete už teď na jaro. Zasaďte tulipány!

Myslete už teď na jaro. Zasaďte tulipány!

Rostliny, vydáno 21. 11. 2016

Právě nastala doba sázení cibulí nepsaných králů jarních záhonů – tulipánů. Jejich květy obsahují bohatou škálu barev a záhony na vaší zahradě některé rané odrůdy ozdobí už v dubnu, ty pozdější až v květnu. Zkuste si osázet ale i pár truhlíků nebo velkých květináčů. Poradíme vám, jak je udržíte rozkvetlé celé jaro.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Cibule dávejte „na sebe“

Už jste někdy dělali lazagne? Podobně, jako je rovnáte do zapékací misky a mezi ně rozhrnujete vrstvu náplně, sázejte i tulipány do nádob. Dávejte je ve vrstvách nad sebe, čímž si zajistíte, že na jaře se v květináči objeví hodně poupat. A nejen to. Pokud vysázíte cibule uvedeným způsobem, prodloužíte tulipánům celkovou dobu kvetení.

Dolů dejte pozdní, nahoru ty rané

Nejspodnější vrstvu by měly tvořit pozdě kvetoucí odrůdy, jako jsou papouškovité tulipány. (To jsou ty, které mají různě zvlněné, zkroucené a roztřepené květy.) Nad ně dejte středně rané tulipány, např. Triumf  nebo Darwinovy tulipány. Vysazujte je zhruba do hloubky 12 až 15 centimetrů. Horní vrstvu potom vytvořte časně kvetoucími tulipány (např. Tulipa kaufmanniana). Časně kvetoucí odrůdy zakryjte vrstvou zeminy vysokou jen 5 až 7 centimetrů. Tímto způsobem sázení docílíte, že jedna jediná nádoba pokvete od března až do května.

Namíchejte si substrát

Dříve, než začnete do hlíny zapichovat cibule, rozhrňte na dně truhlíku drenážní vrstvu písku. Potom si připravte vhodný substrát. Smíchejte čerstvou zeminu určenou pro pěstování květin a písek v poměru 2 : 1. Začněte tak, že vysadíte první skupinu cibulí, zahrnete je, a pak pokračujte v dalších vrstvách, dokud není nádoba skoro plná. Osázené truhlíky můžete zatím nechat venku. Raději je ale dejte na místo, které je chráněné před deštěm.

Text: Ivana Kukalová
Foto: Shuttesrtock


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha