Narcisy – romantika ve žluté

Narcisy – romantika ve žluté

Rostliny, vydáno 24. 02. 2012

Květy narcisů vypadají, jako kapky slunečního světla, které spadly na zem. Doslova září, když se jich dotknou paprsky slunce. Mohou být stejně tak skvělou a působivou dekorací jako vhodným dárkem, který potěší. V přirychlené formě je můžeme velmi často koupit v každém květinářství.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Význam této květiny v symbolice je odlišný v západních a východních kulturách. Na východě představuje narcis oddanou lásku. Arabský básník Ibn Tamin v jedné ze svých básní nechává promlouvat narcis sám k sobě: „Mám smaragdově zelený stvol a šat ze zlata a stříbra. Však musím klopit oči při myšlence na svou nedokonalost.“

Na západě je narcis spojován se sebeláskou. Zde již snad každý slyšel o příběhu krásného mladíka Narcisa, který byl natolik zamilován sám do sebe, že se utopil ve vodní hladině, kde se zrcadlila jeho tvář. Řecká bohyně odplaty jej za to proměnila v květinu.

Narcisů existuje kolem patnácti tisíc odrůd. Členěny jsou do skupin podle uspořádání a tvarů květů. Pokud na zahradě šikovně zkombinujeme různé odrůdy, tak nám narcisy pokvetou od března až do června a stále budou vykvétat nové květy a šířit kolem sebe typickou vůni. Květy nejlépe vyniknou, pokud je budeme vysazovat do malých skupinek po šesti až sedmi cibulích. Jestliže na záhonu vytvoříme více takových to seskupení, celá plocha se pak rozzáří světlem jejich květů.

Cibule narcisů vysazujeme na podzim. Stačí, když je přihnojíme kompostem přímo při výsadbě, pak již přihnojování nemusí být častější než jednou za rok či dva. Odumřelé květy narcisů odstraňujeme, aby se cibule nevysilovaly a síla rostliny nešla do semen.
Pro narcisy nepředstavují hraboši přílišné nebezpečí, jelikož jim jejich cibule nechutnají. Nebývají napadány ani jinými škůdci. Celá rostlina je totiž jedovatá.

Na zahradě se narcisům zavděčíme slunečnou až polo stinnou polohou a vlhkou avšak nikoli trvale zamokřenou půdou. Množí se snadno pomocí dceřiných cibulí. Ty z původních cibulí odstraňujeme poté, co jsme narcisy po odkvětu a odumření listů vyndali z půdy.
Přes léto cibule uskladníme na suchém a tmavém místě, na podzim je opět vysadíme na záhony.
Taktéž pokud narcisy nařežeme do vázy, musíme mít na paměti, že jejich stonky vypouštějí jedovatý sliz a narcisy se ve váze špatně snášejí s jinými rostlinami právě kvůli své jedovatosti.

Kouzelné dekorace, které vytvoříme z rychlené výsadby například modřenců a narcisů anebo červených mini tulipánů a narcisů vás jistě ohromí svou nádherou. Nezbývá, než se do toho pustit:-)

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: wallpaperslot.com, blog.chron.com, chesterfieldpagans.org, desperatelyseekingsalem.com, cecottle.com, tournorfolk.co.uk, gloucesterdaffodils.blogspot.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha