Nechte se okouzlit pouštní růží

Nechte se okouzlit pouštní růží

Rostliny, vydáno 07. 06. 2011

Nádherná rostlina pocházející z Arábie vás dostane záplavou svých červených, růžových, fialkových nebo žíhaných květů. Tato dekorace v podobě bonsaje je tím pravým, co vašemu domovu nebo zahradě scházelo!

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Díky nebývalé atraktivnosti pěstitelé vyšlechtili spoustu krásných kultivarů. Rostlina, kterou je nejlepší pěstovat v nádobách jako originální bonsaj, tak dokáže překvapit červenými, růžovými, fialkovými nebo žíhanými květy.

Rozhodně se může chlubit těmi nejkrásnějšími mezi sukulenty. Pozor ale na jednu záludnost – rostlinky se většinou obsypou květy až třetí nebo čtvrtý rok.

Díky tomu, odkud pochází, má pouštní růže (adenium, podle místa Aden v Arábii, kde byla první rostlinka zaznamenána) ráda sluneční světlo, proto ji postavte nejlépe na slunné a suché místo. Nic nezkazíte písčitou zeminou, která připomíná zeminu v suchých oblastech Afriky.

Nechte se okouzlit pouštní růží

Zásobárna vody na poušti
Exotický keřík je sukulentní, proto jeho stonky a hlízy fungují jako zásobárna vody. Rostlina tak dokáže vydržet i dlouhé období bez vody – což je jistě dobrá zpráva pro všechny nepříliš pečlivé hospodyňky. Proto pokud byste se měla rozhodovat, jestli spíše přelít nebo vůbec nezalít, zvolte druhou možnost.

Nechte se okouzlit pouštní růží

Keřík dokáže dorůst až pětimetrové výšky. Neděste se, pokud rostlina v zimě shodí listy, je totiž opadavá. Po listech můžou na stoncích a větvích zůstat malé jizvičky. V té chvíli můžete postupně začít s přerušováním zálivky, až ji na zimní měsíce vynecháte úplně.

Nechte se okouzlit pouštní růží

Podmínky jako v Africe
V zimě by hlavně teplota neměla klesnout pod 15 stupňů, proto pozor, aby rostlina neprochladla. Ideální zimní teplota by se měla pohybovat kolem 20 stupňů.

Nechte se okouzlit pouštní růží

Neznámějším a taky nejčastěji pěstovaným druhem je adenium obesum, který kvete často růžovo-bílými květy. Ostatní odrůdy je často potřeba v našich podmínkách roubovat na oleandr, aby se jim dařilo.

Nechte se okouzlit pouštní růží

Pozor na jedy!
Jeden z druhů pouštní růže, konkrétně adenium boehmianum, je velmi oblíbený mezi namibijskými domorodci. Kromě filaovo-růžových květů má totiž i velice hořkou šťávu a proto se používá jako šípový jed. Celkově je tedy mléko, které z rostlinky vytéká, prudce jedovaté!

Nechte se okouzlit pouštní růží

Martina Gajdošová
Foto: tagant.org, wikipedia.org, 2m-adenium.com, desktopart.com, adenium.tucsoncactus.org, sahd.lamafam.org, djchuhan.com, plantayflor.blogspot.com, forums.gardenweb.com, cactusinfo.net, damazen.com, ajilbab.com, geolocation.ws, adenium.tucsoncactus.org, adeniumsindia.com, entreosadeniuns.blogspot.com, gwen4gardens.blogspot.com, aidobonsai.com, articulo.mercadolibre.com.mx, razbibriga.net , export-forum.com, .flowerpictures.net, boomanfloral.com, plantdaddy.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha