Nedoceněná kráska šrucha velkokvětá

Nedoceněná kráska šrucha velkokvětá

Rostliny, vydáno 08. 08. 2016

Půvabné květy této subtropické sukulentní rostliny jsou velké milovnice slunce a tepla. Barevnost jejich květů k sobě přitáhne pohledy v každé zahradě. Vyset se dají i do nádob a ty pak zdobí exteriér stejnou měrou. Starosti si s nimi nemusíte dělat ani, když uhodí letní vedra a sucha. Dokážou přežít i velmi suché období, jsou k tomu totiž uzpůsobeny stejně jako všechny ostatní rostliny z rodu šruchovitých.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Dužnaté stonky šruchy velkokvěté (Portulaca grandiflora) jsou měkké čárkovité a schopné zadržet dostatek vody, aby tyto krásné květiny dokázaly přežít i nepříznivé období bez zálivky v průběhu parného léta. Jejich nároky na vlhko jsou naprosto minimální.

Zato na slunce vyžadují velmi.  Bez něho nekvetou, nemohou se pochlubit pestrými barvami svých květů připomínajících květy šípkových růží. Proměna záhonu na zahradě díky barvám od krémové přes žlutou, oranžovou, růžovou až po červenou a fialovou je díky šruchám naprosto dokonalá.

Výškou nezastíní ostatní rostliny

Šruchy rostou trsovitě, jsou přisedlé a spíše se plazí při zemi. Délka jejich poléhavých stonků je od 10 do 30 cm. Čárkovitý tvar nevýrazných listů nijak neruší pohled na jejich okouzlující květy, které si vychutnáte zvláště při pohledu zblízka. Právě nyní na přelomu července a srpna je jejich sezona na vrcholu. Za opravdu výrazně teplého léta začnou vykvétat už v červnu. Ovšem jejich květy najdeme otevřené jen za slunných dnů.

Aby rostliny na zahradě dostatečně vynikly, vysazují se do záhonů ve velkých skupinách. Je možné jimi osadit i vegetační nádoby, zídky nebo skalky.  Na pěstování jsou poměrně nenáročné, vysadíte-li je na slunce, nemusíte se o ně prakticky starat. Jedná se o letničku, s jejím výsevem začínáme v květnu, po tzv. „zmrzlých“.

Mezi nejčastěji vysazované odrůdy šruch patří „Nobelty Jewel“, „Červená poloplná“ a směs barev a druhů.Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha