Nejoblíbenější a nejkrásnější květiny venkovských zahrad

Nejoblíbenější a nejkrásnější květiny venkovských zahrad

Rostliny, vydáno 06. 02. 2017

Venkovské zahrady mají svou neobyčejnou krásu. Nikde na venkově nenaleznete dvě stejné. Zvláštní půvab jim dává souhra užitkových a okrasných květin. Každý si do své venkovské zahrady vybírá své oblíbené květiny, ovšem některé z nich jsou pro svou krásu přítomné v každé zahrádce.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Prostá krása venkovských zahrad

Venkovské zahrady jsou nejkrásnější v období bujně kvetoucích záhonů. Působí zdánlivě jakoby bez ladu a skladu a právě v tom tkví jejich neobvyklý půvab. Venkovskou zahradu zdobí i staré jabloně anebo hrušně, které jí dodají další rozměr. Jejich často sukovité kmeny bývají velmi dekorativní a v zahradě mohou působit jako další ozdobný prvek. Plastiky a sochy by zde působily rušivě.

Styl venkovských zahrad oživuje tradice

Neodmyslitelně patří k venkovským zahradám také ovoce a zelenina. Důležité však není jen to, že si tuto chutnou součást našich jídelníčků vypěstujeme sami, ale i to, že si vybereme a následně vypěstujeme takové odrůdy, které patří k našim oblíbeným. Nejsme přitom odkázáni jen na jediný druh ze supermarketu. Navíc mnohé druhy zeleniny dokážou být zajímavé svým listem, a tak mohou doplňovat záhony bylinek nebo i květinové záhony.

Nejoblíbenější a nejkrásnější květiny

K nejoblíbenějším a zároveň nejkrásnějším květinám venkovských zahrad patří slunečnice a měsíčky. Jsou nenáročné na stanoviště i na péči a navíc kvetou po celou sezonu.

Neopomenutelné jsou pivoňky se svými velkými voňavými květy. Mají v oblibě dosti velké dávky hnojiva. Srdcovka nádherná kvete brzy na jaře. Po odkvětu se zatáhne do půdy. Máky východní nejsou na půdu nijak náročné. Nejvíce se jim daří na slunných stanovištích.

Z vlastnoručně sklizených semen si snadno vypěstujete lichořeřišnici větší. Její květy jsou jedlé a používají se k ozdobě zeleninových a ovocných salátů. Krásné květy kopretin velkokvětých se skvěle hodí do kytic. Ve váze vydrží dlouho, jen je třeba jim denně měnit vodu. Levandule lékařská přinese do zahrady další prožitek – výraznou vůni a navíc pomůže zahnat otravný hmyz.        

Nejsou tu ale jen nejoblíbenější květiny

Na záhonech venkovských zahrad se budou dobře cítit i jiřinky (Dahlia), proskurníky (Alcea), sluncovky (Heliopsis), krásenky (Cosmos), hvozdíky (Dianthus), kontryhele (Alchemilla), plamenky latnaté (Phlox paniculata) nebo anglické růže. Také kuchyňské bylinky a léčivky tu mají své neodmyslitelné místo. Nejlépe blízko u vchodu do domu, aby je měla hospodyně při ruce, když vaří a dochucuje s nimi pokrmy. Nejčastěji je to máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, také divizna a rozmarýn.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.comDoporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha