Nejoblíbenější pokojové květiny našich babiček

Nejoblíbenější pokojové květiny našich babiček

Rostliny, vydáno 29. 12. 2017

Víkendy a prázdniny u babičky se netrávily neustále jenom hraním. Babičky jako ženy znalé života věděly, že i děti potřebují mít zodpovědnost a něčím se musí zaměstnat. A tak babičky, které neměly psa, jehož by svěřily dětem, dávaly obvykle za úkol zalévat kytky. Možná byla situace u vás podobná. Pokud ano, pravděpodobně jste si již tehdy osvojili pár fíglů a přijali nejednu dobrou radu, jak se o květiny starat, právě od svých babiček.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

A které květiny mívaly v oblibě vaše babičky? 

Helxine, asparágus, vánoční kaktus, voděnka neboli balzamína, mračňák, chmelníček, znáte tyto rostliny? Právě ony patřily mezi nejoblíbenější pokojové rostliny našich babiček. Ony už dávno věděly to, na co dnes přicházejí vědci při svých výzkumech, tedy, že pohled na krásné a zdravé květiny dovedou potěšit nejen na duši, ale i na těle, protože v nás vzbuzují pozitivní reakce, dodávají nám dobrou náladu.

Pomocí pokojových rostlin, které ve dne produkují kyslík a ze svých listů vypařují vodu, můžeme spolehlivě regulovat také klima ve svém bytě. A díky rozmanitosti přírody si může opravdu každý z nás vybrat takové druhy pokojových květin, které mu budou po všech stránkách vyhovovat. A proč se tedy nenechat inspirovat právě oblíbenými pokojovkami našich babiček?! 

Vánoční kaktus (Schlumbergera)

Vánoční kaktus nasazuje na poupata obvykle již od podzimu, nejčastěji od poloviny listopadu. Potřebuje spíše neustále vlhkou půdu a chladnější prostředí, ocení i mlžení. Od konce srpna bychom měli kaktus ponechat třeba na chladnější chodbě a zalévat jen 1x týdně.

Shazování nasazených poupat může mít příčinu v průvanu. Navíc se v době květu nesmí s květináčem hýbat. Změna světelných podmínek může způsobit tentýž problém.

Rostliny, kterým nesvědčí změna světelných podmínek

Kromě vánočních kaktusů nesvědčí otáčení, přenášení, zkrátka změna světelných podmínek ani fikusům, azalkám, gardéniím, kaméliím, voskovkám, klíviím a také pochopitelně ani velikonočním kaktusům. Naše moudré a zkušené babičky pěstitelky všechny tyto nástrahy znaly, a proto se jim nehody s opadáváním květů a poupat nestávaly tak často.

Rostliny pro celoročně vyšší teploty

K druhům pokojových rostlin milujících vyšší teploty nejen v létě, ale i v zimě patří africké fialky, bromélie a kapradiny. I tyto pokojové rostliny naše babičky opečovávaly s velkou láskou.

Tato trojice rostlin dává přednost zálivkové vodě, která neobsahuje vápník. Hodně tepla, navíc i suché ovzduší, případně nepravidelnou zálivku snese také svícník nebo zelenec.

Hodně světla a suchý vzduch snášejí velmi dobře hlavně takové rostliny, které jsou schopny ve svých listech či stoncích zadržovat vodu. K těm se řadí například tenura, tlustice a Kristova koruna.

Babičky znaly navíc mnohé přírodní léky na nemocné květiny

Avšak i při optimální péči se může stát, že rostlina onemocní. Průmysl doslova chrlí zásoby nejrůznějších přípravků všeho druhu – tyčinky, granuláty, postřiky a další, ale ty mohou ohrožovat jak zdraví hmyzu, včel, domácích mazlíčků, tak i zdraví lidí. A proto naše babičky využívaly k účinné ochraně pokojových rostlin přirozené a přírodní postupy. K nemocným africkým fialkám zapíchly do půdy stroužek česneku. Listy rostlin napadených sviluškami otíraly roztokem z rostlinné jíchy. Proti mšicím používaly postřik z kopřiv.

Jak je vidět, stále se máme co od našich babiček učit. A proto naslouchejme jejich dobrým a léty ověřeným radám.

Text: Zuzana Bohdalová  
Foto: Shutterstock.com
Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Komentáře ke článku

30. 12. 2017 Reagovat
soňa: to je jak s tím zahradníkem a kozlem. Dělají si z lidí srandu.
29. 12. 2017 Reagovat
jana: Tedy tohle je článek jak slohovka třeťáka. Nedozvěděla jsem se vůbec nic, čtu jen stokrát dokola opsané články. Trapas.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha