Několik tipů na neokoukané kvetoucí trvalky

Několik tipů na neokoukané kvetoucí trvalky

Rostliny, vydáno 17. 10. 2016

Zima je čas, kdy přemýšlíme, jak naplánovat zahradu na příští rok. Pokud budete nově osazovat trvalkové záhony, můžeme doporučit neokoukané druhy. Na našich zahradách zatím své místo hledají, ale vypadají velmi netradičně a osobitě. Nemusíte je mít všechny, stačí vybrat si jednu, dvě a udělat z nich originální záhon.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Katrán (Crambe)

Nejen sběratelé rostlin, ale i běžní zahrádkáři občas uvítají na svých zahradách trvalky, které hned tak nevídáme. A právě takovou trvalkou může být katrán (Crambe), někdy nazývaný mořská pěna nebo sněhové vločky. Katrán srdčitolistý (Crambe cordifolia) rozprostře v době kvetení nad záhonem obrovskou záplavu drobných bílých kvítků. Díky své výšce dosahující až 2,5 metru celá rostlina působí impozantním dojmem. Kvete od pozdního jara až do poloviny léta. Jedná se o vonnou rostlinu, která do vaší zahrady přiláká množství užitečného hmyzu.

Katrán mořský (Crambe maritima) je o dost nižší, dosahuje jen 60 cm výšky. V zahradě potřebuje dostatek místa, živnou drenážovanou půdu a umístění ideálně na slunci, případně v polostínu.

Thermopsis (Thermopsis)

Tato dlouhověká trvalka je podobná vlčímu bobu. Kvete však žlutě. Má také vysoká hroznovitá květenství vyrůstající do špičky. Rostlina se rozrůstá pomocí podzemních oddenků. Je ideální k výsadbě do přírodně řešených částí zahrad. Na vhodném stanovišti vytvoří rozsáhlejší plochy. Zlatožluté květy thermopsisu otevírající se už na začátku léta lákají v hojném počtu včely. Thermopsis villosa má ještě hustší květenství a navíc dorůstá až do výšky 1 až 1,5 metru.

Sápa (Phlomis)

Čeleď hluchavkovitých zahrnuje mimo jiné také nevšední metr vysokou sápu Russelovu (Phlomis russeliana). V průběhu jara, než rozkvete, má krásně svěží zelenou barvu. V průběhu léta se pak vyklubou žluté květy z několika bochánků původně svinutých pyskatých květů. Rostliny nemusíme likvidovat ani po odkvětu. V průběhu zimy je totiž zdobí čokoládově hnědé semeníky na útlých neolistěných stoncích. Ke zdárnému růstu potřebují dobře drenážovanou půdu a dostatek živin, které mohou rostliny získávat z rozmělněného kompostu. Sápu vysazujeme na chráněných slunných místech.

Artyčok kardový (Cynara cardunculus)

K výsadbě, pro potěchu oka, k užitku hmyzu, k sušení i k aranžování se hodí mít v zahradě i bodláky. Okrasný vytrvalý artyčok kardový (Cynara cardunculus) splní všechny požadavky. Buclaté fialové úbory fungují jako zásobárna nektaru a pylu pro různé druhy užitečného hmyzu. Necháte-li je po sezoně v záhonu, budou dělat okrasu v zahradě i po celou zimu. 

Květenství artyčoku zeleninového (Cynara scolymus) vyrůstá až ve výšce okolo 2 metrů.  A měří v průměru okolo 15 cm.  Artyčok kardový má květní úbory menší, cca jen 8 cm a dorůstá výšky okolo 1,5 metru. Oba druhy vyžadují dobře propustnou zeminu bohatou na živiny, výsadbu na slunných místech a na zimu ochranu trsů před mrazy. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha