Nenápadné kakosty i pro náročné zahradníky

Nenápadné kakosty i pro náročné zahradníky

Rostliny, vydáno 24. 04. 2017

Kakosty představují jeden z nejuniverzálnějších druhů rostlin, které byste v rostlinné říši hledali. Tyto rostliny překvapí mnoha atraktivními kultivary s krásnými květy ve studených tónech, atraktivními listy a neuvěřitelnou všestranností co se použití týče.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Hodí se do trvalkových záhonů, kde se perfektně doplňují s dalšími druhy rostlin, v polostínu nahradí trávník, ale stejně tak se hodí i do záhonů, květnatých trávníků a do přírodních společenstev.

Kakosty někteří autoři označují také vtipným názvem čapí nůsky. Toto označení zřejmě vzniklo při pohledu na suché semeníky této trvalky, které připomínají hlavu čápa.

Kakosty byste našli prakticky po celém světě v mírném pásmu, proto není žádnou záhadou, že některé druhy doplňují i naší domácí květenu. Ve volné přírodě se můžete setkat s vytrvalými, ale také s jednoletými či dvouletými kakosty. Kromě kakostu krvavého (Geranium sanguineum), který je prošlechtěn i pro zahradnické účely ve volné přírodě objevíte také kakost luční (G. pratense), na vlhkých loukách kakost bahenní (G. palustre) nebo také jednoleté zástupce v podobě kakostu maličkého (G. pusillum) či kakost s nechvalným druhovým názvem smrdutý (G. robertianum).

Trvalka na slunce i do polostínu

Mezi kakosty jsou druhy, kterým vyhovuje plné slunce, ale stejně tak i druhy, které raději upřednostní polostín se svěží půdou. Jejich potenciál pro zahradní architekturu je opravdu veliký. Hodí se totiž do polostinných podrostů pod vzrostlé jehličnany i listnáče, kde nahradí trávník, některé druhy jsou obsaženy ve směsích osiva květnatých luk, jiné se zase doplňují s dalšími trvalkami ve stinných i slunných záhonech.

Velmi oblíbené jsou také ve štěrkových prérijních záhonech, kde vynikne jejich kompaktní růst i dekorativní listy. S dalšími aromatickými rostlinami vytvoří zajímavou voňavou kompozici, celé kakosty totiž vydávají pro někoho až omamnou vůni, která je pro někoho i nepříjemná.

 

Mezi kakosty najdete silně prošlechtěné druhy, které se liší nejen barvou květů, ale také jejich kresbou, žilkováním nebo stínováním. Květy při pohledu z blízka představují malé umělecké dílo, na kterém se doslova vyřádili šlechtitelé.

Většina druhů rozkvétá od dubna či května, poslední květy se otevřou někdy až koncem léta nebo v září. Poměrně bohatá je i barevná škála, kakosty kvetou hlavně ve studených tónech barvy bílé, modré, růžové, fialové, karmínově červené a některé odstíny přechází dokonce až do měděné.

Jak již bylo naznačeno, okrasnou funkci plní ve výsadbách také listy, které jsou dobrým rozlišovacím znamením mezi jednotlivými druhy. Na podzim se barví do měděné nebo červené barvy. Pokud se rozhodujete, jaký druh je do vaší zahrady vhodný, berte také v úvahu, zda se jedná o trsnatý nebo výběžkatý druh.

Trsnaté kakosty jsou ve výsadbách více poslušné než jejich příbuzní s dlouhými plazivými stonky, které se uplatní hlavně v půdopokryvných výsadbách, přírodních a krajinářských kompozicích nebo jako náhrada trávníku.

Množení je hračka

Kakosty lze množit vegetativně i generativně. Osivo kakostů bývá jednou ze složek směsí pro založení květnatých trávníků. Rostliny si dále můžete namnožit dělením trsů nebo výběžků, z kořenových či stonkových řízků.

Plánujete stavbu terasy? Čtěte: Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha