Není na světě bylina, aby na něco nebyla

Není na světě bylina, aby na něco nebyla

Rostliny, vydáno 18. 12. 2017

Byliny jsou schopné nám pomoci bojovat s mnoha zdravotními obtížemi. Dokážou upravit trávení, podpoří detoxikaci, některé zabírají i při stresu a duševním vypětí, jiné urychlí rekonvalescenci po infekcích nebo dokonce zabírají i při bolestech kloubů a revmatismu. Aby nám zabraly spolehlivě a přinesly kýžený účinek, musíme dodržovat denní doporučené dávky a držet se návodu na aplikaci odvarů či konzumaci bylinných čajů.

Rostlina dne

Begonie

Begonie

Begonie se často pěstují jako záhonové okrasné rostliny. Existuje mnoho druhů begonií (téměř tisícovka druhů). Obecně se...

Při kašli a bolestech žlučníku zabírá měsíček lékařský

Měsíček lékařský je oblíbený pro celou řadu léčivých účinků a pro celkovou podporu našeho zdraví. Dokáže upravovat menstruaci, účinkuje při nemocech jater a žlučníku, užívá se rovněž při žaludečních vředech anebo i při zánětu střev. Osoby trpící mírným poklesem krevního tlaku užívají čaj připravený z měsíčku. Ten pomůže zlepšit práci srdce. Měsíček lékařský užívaný ve formě pouhého čaje vykazuje navíc i účinky při léčbě rakoviny.

Při zánětech močového měchýře užívejte řepík

Řepík je velmi účinný trpíme-li zánětem sliznic, ovšem pomůže také při průjmech, zánětech močového ústrojí, při poruchách udržení moči. Jeho účinek je mírně svíravý a močopudný. Funguje spolehlivě i ve formě kloktadla používaného při zánětech horních cest dýchacích. Nálev si připravte přelitím 2–4 gramů nati 150 ml vroucí vody. Nechejte drogu louhovat a po 10 minutách ji sceďte.

Proti kašli a na tlumení křečí vyzkoušejte hluchavku

Čaj z květů hluchavky bílé má nevtíravou vůni a krásnou barvu. Pravidelné popíjení čaje z hluchavkových květů pomůže tlumit křeče, chrání sliznice a v neposlední řadě účinně bojuje také proti kašli. Při horečnatých onemocněních pomůže popíjení naťového čaje. Zmírní nachlazení, uleví od bolestí v krku a ulehčí rovněž při bolestech kloubů. K přípravě čaje stačí 3 gramy hluchavkového květu anebo sušené natě. Tu přelijeme 150 ml vroucí vody, necháme ji 10 minut louhovat a čaj popíjíme vlažný.

Proti kašli a zánětům nasaďte jitrocel

Odborníci doporučují při nemocech dvanácterníku a při žaludečních vředech čerstvou šťávu z jitrocele. Nyní, kdy je dostupná pouze sušená droga, budeme si z ní připravovat čaj. Dětem chutná a důležité je, že i zabírá sirup připravený z jitrocele. Podáváme ho při kašli.

Šťávu z jitrocele připravíme z 1 kg omytých čerstvých listů, které je třeba umlít na masovém mlýnku. Následně přidáme 1 litr vody, 0,5 kg medu a 1 kg cukru. Vše společně vaříme. Jakmile šťáva zhoustne, je sirup hotový.

Při obtížích spojených s otoky očních víček si připravíme odvar z jitrocele. Několik čerstvých listů z jitrocele dáme do vody, krátce je povaříme a pak necháme 10 minut louhovat. Ve výluhu namočený obklad přikládáme na zanícená oční víčka.

Při plynatosti nám pomůže bazalka

I bazalkou, tolik oblíbenou bylinou při přípravě nejrůznějších pokrmů, můžeme vyřešit své obtíže s plynatostí. Pomůže nám i při pocitu plnosti žaludku a střev. Bazalka stimuluje chuť k jídlu a používat ji lze i jako močopudný prostředek. Silice nacházející se v bazalce pomáhají při hojení nejrůznějších zranění, ale i při revmatických obtížích.

S úspěchem lze bazalku použít i při nachlazení, zhmožděninách, bolestech kloubů a také při poruchách spánku a při depresích. Čaj z bazalky se dá kombinovat s meduňkou, dobromyslí, řepíkem nebo puškvorcem. Připravíte si ho jednoduše: Směs bylin přelijete horkou vodou a necháte cca 10 louhovat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.comDoporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha