Neotřelý půvab pryšců

Neotřelý půvab pryšců

Rostliny, vydáno 11. 09. 2013

Pryšce mohou vypadat nenápadně, často bývají ve výsadbách opomíjeny, ale jejich druhová rozmanitost je tak pestrá, že pro svůj neotřelý půvab si nakonec získají mnohého pěstitele. K pryšcům řadíme i všem velmi dobře známou „vánoční hvězdu“, některé druhy se pěstují u nás běžně jako pokojové květiny, jako například pryšec zářivý nazývaný „Kristova koruna“.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Druhové označení pryšců – Euphorbia má velmi zajímavou historii. Dozvídáme se o ní blíže z historických záznamů římského válečníka a filozofa Pliniuse. Numidijský král Juba II., který žil v 1. století př.n. l., měl lékaře jménem Euphorbus. Byl to boubelatý Řek. Ten jedenkrát svému králi doporučil na střevní potíže užívání tučnolisté rostliny, pryšce pryskyřičného neboli lékařského, o kterém se již tehdy vědělo, že má projímavé účinky. Toto znamenité projímadlo králi velmi pomohlo, ulevilo se mu po něm. Vzhledem k tomu, že se král navíc zajímal o botaniku, dal rostlině jméno po svém lékaři – Euphorbia. Král Juba II. si navíc liboval ve slovních hříčkách a lékařovou jméno k tomu přímo vybízelo.  Předpona eu- znamená v řečtině dobře a phorbe znamená krmit. Takže dobře krmený lékař dal tučnolisté rostlině své přiléhavé jméno.

Již na první pohled i laik pozná, že jednotlivé druhy pryšců se od sebe liší vzrůstem, zabarvením listů i celkovým vzhledem. Mnohdy omylem považujeme různě zabarvené listeny pryšců za květy. Jejich květy jsou však nenápadné jednopohlavní. Podle různých druhů mohou tvořit barevné listeny pryšců zářivé deštníčky, koule a jinak tvarovaná květenství. Olistění mají však velmi jednoduché a obvykle spíše jemné. Plodem pryšců jsou tobolky, které mají tu vlastnost, že se po dozrání explozivně otvírají. Semena některých druhů jsou olejnatá.

Vzhledem k druhové pestrosti těchto půvabných rostlin jsou i podmínky jejich pěstování odlišné. Celkově jsou však poměrně nenáročné a vzhledem k šlechtění jejich stále nových odrůd si můžeme vybírat z rostlin vhodných do stínu i na slunce, jednobarevných i pestrobarevných. Dávají přednost vápenité půdě. Podle druhu se dají vysazovat jak na sušší místa, tak k okrajům jezírek a vodních ploch – pryšec bahenní (Euphorbia palustris), jako obruby záhonů, některé druhy vyniknou jako solitéry, například pryšec statný (Euphorbia characias). Jako skalničku můžeme využít pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites). Jako trsnatá letnička se v záhonech dobře uplatní pryšec vroubený (Euphorbia marginata). Vzhledem k brzkému jarnímu kvetení je do blízkosti cibulovin vhodný k výsadbě pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma). V přírodních trvalkových i podrostových partiích zahrad se nejlépe uplatní pryšec Griffitův (Euphorbia griffithii).

Bylinné i dřevnaté pryšcovité rostliny ve svých pletivech obsahují latex. Při poškození roní bílé mléko.  Řada pryšcovitých rostlin obsahuje alkaloidy, kyanogenní sloučeniny, dráždivé pryskyřice a jedovaté bílkoviny či organické kyseliny. Proto latex přicházející do kontaktu se sliznicemi může být spouštěčem bolestivých zánětů. Nejnebezpečnější může být právě při zasažení očí. V tom, případě neprodleně postiženou část těla omyjte a raději kontaktujte lékaře. Některé druhy pryšců mají také trny.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gardeninginarizona.com, weeklytimesnow.com.au, rhonestreetgardens.com, sandfrauchen.de, judithegardener.co.uk, johnstowngardencentre.ie, chateaumoorhen.blogspot.com, nzgardener.co.nz, dangergarden.blogspot.com, lambley.com.au, plantipp.eu, agrowingobsession.com, djringer.com, agriculture.tennessee.edu, bussegardens.com, gossipinthegarden.com, pga.com.au, pga.com.au, wildacreflowers.blogspot.com, tepilo.com, hipchickdigs.com, outofmyshed.co.uk, lambley.com.au


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha