Nezapomínejme na gloxínie - jsou přece nádherné!

Nezapomínejme na gloxínie - jsou přece nádherné!

Rostliny, vydáno 30. 04. 2012

I rostliny podléhají módě, a tak jsme asi trochu pozapomněli na krásu Gloxínií. Docela bychom však mohli vsadit, že si tyhle rostliny brzy oblíbíte.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Její první hlízy připluly z Brazílie. V 18. Století a o století později vznikla křížením její domácí varianta Sinningia speciosa hybrida. Vyšlechtěné moderní odrůdy se mohou pochlubit širokou paletou barev květů a mimořádnou ochotou ke kvetení.  Typickým znakem neplnokvětých kultivarů jsou zvlněné okraje květů. Zvonkovité květy by se sice díky své velikosti mohly zdát choulostivé, ale jestliže je nevystavíme přímému slunci, vydrží velmi dlouho. Zvláštní postavení v sortimentu nabízených odrůd mají gloxínie s plnými květy.

Během zimního spánku jsme měli hlízy uschované před mrazem a větrem. V dubnu však začíná čas na jejich výsadby.  Na Gloxínie (tedy jednu její cibuli) by měl postačit květináč 16 cm v průměru.

Na konci zimy přišel čas jejich hlízy zasadit. Zasadíme je očištěné od hlíny a zasypeme vrstvou zeminy vysokou 2 cm. Dobře propustný kompost bude to pravé.  Listový kompost, písek a rašelina po třetinách. Nezapomeňte přidat trochu hnojiva pro kvetoucí rostliny - 2x měsíčně.  Za dešťovou vodu vám budou tyhle rostliny vděčné, vápník totiž zrovna nemilují. Rostlinný bal by měl mezi zaléváním vyschnout. Květináč můžeme mít zprvu přikrytý igelitem, abychom sinningii vytvořili vhodné mikroklima.

Typickým znakem těchto rostlin je manžeta zelených listů obklopující nápadné květy. Svým vzhledem tak tyto rostliny připomínají uvázaný květinový pugét.  Pro své velké listy potřeb ují gloxínie vysokou vzdušnou vlhkost. Aby se však na listech nevytvářely ošklivé skvrny, vyhněte se rosení rostlin rozprašovačem.  Místo toho se nabízí jiné řešení: na misky umístěné kolem rostlin nalijte vodu.

Při zalévání je na místě opatrnost. Pokud je substrát příliš vlhký, může se na rostlinách nečekaně rychle rozvinout houbová choroba – hniloba, která způsobuje padání květních stonků. Pak se již rostliny nedají zachránit. Naprosto stejné následky může mít i zalití rostliny studenou vodou natočenou přímo z kohoutku. Gloxínie zaléváme střídmě nicméně pravidelně.

Květináč umístěte vedle hodně osvětleného okna, ale ne na přímé slunce. Gloxínie potřebuje světlé pohostinné místo, stanoviště jí neměníme, nemá to ráda. Nevhodné je pro ni kolísání teplot a průvan. Vyhovuje jí pokojová teplota. Gloxínii nerosíme. Za 3 měsíce objevíte na této nádherné rostlině květy, které budou vypadat, jako byste je nalíčili těmi nejroztodivnějšími barvami.


 
Po jejím odkvětu postupně přestáváme se zálivkou, listy musejí pomalu zatáhnout. Hlízy necháme přezimovat v suchu a temnu při teplotě kolem 15°C.

Nádherné barevné květy gloxínií právem poutají pozornost. Tyto květiny jistě dodají vašim okenním parapetům ten správný šmrnc.


Text: Zuzana Bohdalová
Zdroj: fabiovisentin.com, plantesiflori.elixir.ro, poga.lv, imagejuicy.com, jardineriaenmacetas.blogspot.com, plantas.facilisimo.com, floraforum.pl, infogradina.ro, animalworld.com.ua


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

09. 04. 2015 Reagovat
Gejza M.: Dobrý den,pokud se dívám na různé galerie Gloxínií, tak skoro ve všech případech jsou kytky spíš nižší a bohatě vykvetlé. Na této adrese jsou umístněny moje kytky. Pokud se podíváte, tak se hodně vytahujou do výšky - 30 - 50 cm -,některá má více výhonků a některá dokonce pouze jeden. Nejvyšší je letos červená zvonková, která má jeden výhonek ,teď má 2 květy a celkovou výšku 50 cm , na celém výhonku je 6 listů. Kytky které jsou nižší a mají 3 - 5 výhonků mají v průměru cca 35 cm a není výjimkou, že listy mají 10 - 18 cm délky k výhonku. Kytky mají stejné umístnění na okenním parapetu orientovaném na východ ,okna jsou plastová s dvojitým vakuovaným sklem. Kytky 1 - 2 x v týdnu mírně pootáčím aby nerostli k jedné straně. Dostávají 2 - 3 x týdně přiměřenou zálivku od spodu a cca po třech týdnech přihnojení Kristalonem na květ. Proč se tedy kytky tolik vytahují nebo je to normální ? Děkuji za Vaši radu.
16. 05. 2012 Reagovat
Magazín Zahrada: Za MAGAZÍN ZAHRADA odpovídá redaktorka Zuzana Bohdalová: Dobrý den, ačkoli se vám to třeba nezdá možné, ale oproti loňsku se rostlině, i když je na stejném místě, mohly změnit podmínky. Může se stát, že má méně světla (změna závěsu či záclon), stojí v průvanu anebo je přelitá. Gloxínie mají rády spíše vlhčí okolní vzduch, proto je dobré postavit je v květináči na misku naplněnou například kamínky. Zalévat do misky. Nebo má přemokřenou zeminu- může se pak stát, že rostlina v přemokřeném substrátu zahnívá. Květy se pak nerozvinou a mohou vypadat, jako by zasychaly. Zkuste rostlinu přesadit do kvalitní zeminy, poté, co jste jí odstranili všechny nežádoucí květy. Poté ji přeneste do světlého a vzdušného skleníku. Může klidně trpět i nedostatkem světla. Snad se změnou podmínek k růstu se vaše gloxínie a vy s ní dočkáte nové násady květů.
10. 05. 2012 Reagovat
Doubek Milan: Prosím o radu: Gloxynie mi na jaře pěkně vyrašila, nasadila množství poupat, čekal jsem úrodu květů. Náhle však nyní začaly květy schnout. Mám ji v obýváku na stole, tam co byla loni a kde krásně kvetla. Děkuji.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha