Oblíbená kalanchoe ozdobou domácnosti

Oblíbená kalanchoe ozdobou domácnosti

Rostliny, vydáno 06. 11. 2014

Mnozí z nás ani netuší, že se jedná vlastně o sukulentní rostlinu tropického a subtropického pásma, která nás každou zimu těší svými krásnými barevnými květy a zkrášluje tak naše domácnosti veselými barvami. Stále častěji ji však můžeme zakoupit v květinářství i během ostatních měsíců v roce.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

V zemích tropického a subtropického pásma roste na 200 druhů tohoto sukulentu, který může mít jak nízký vzrůst, tak velikost obrovského stromu. V našich zeměpisných polohách však pochopitelně tyto rostliny takových rozměrů nedosahují a pěstují se pouze jako pokojové květiny, které můžeme v průběhu léta letnit, nikoli však na přímém slunci, aby to nepopálilo jejich tuhé kožnaté listy.

Na rostlině se setkáváme nejčastěji s květy červené a oranžové barvy. Kalanchoe mají však i květy žluté, růžové, purpurové a bílé nebo dokonce výjimečně i zelené. V interiéru je můžeme s úspěchem pěstovat na slunném místě u okna i v polostínu.  

Převislé druhy jakými je například Kalanchoe tessa s oranžovými květy vyniknou zvláště dobře v závěsných nádobách. Kalanchoe tomentosa se pěstuje zase pro atraktivní měkké plstnaté bělavé listy s načervenalými špičkami. Pěstitelsky nejméně náročná je zcela určitě Kalanchoe blossfediana, kterou někteří znají pod názvem kolopejka. Její růst je spíše zakrslý. Rostlina obvykle tvoří keříčky, rozkvétá v průběhu zimy a brzy zjara. Pokud bychom jí však upravovali světelné podmínky, tak může rozkvést prakticky kdykoli během roku. Proto této odrůdě spíše vyhovuje stín nebo polostín. K přezimování jí naprosto postačuje teplota okolo 10°C a omezená zálivka. Na jaře ji pak můžeme přesadit do lehčí zeminy a postupně jí začít zvyšovat množství zálivky. Je možné ji dokonce i množit,  a to vrcholovými i stonkovými řízky.

Někdy se může stát, že rostlinu napadnou svilušky anebo mšice listová. To jsou nejčastěji se vyskytující škůdci, kteří rostlinám odsávají z listů jejich šťávu. Napadené listy pak změní barvu a postupně odumírají. Rostlinu se nám podaří zachránit pouze v případě, že ihned při prvním výskytu škůdců zasáhneme tak, že rostlinu postříkáme vhodným insekticidem a v případě potřeby pak postřik ještě zopakujeme.

Přes léto je vhodné rostliny občas přihnojit organickým hnojivem bez přídavku vápna, odkvetlé stvoly odštípnout a pěstební substrát celoročně nepřemokřovat. Pokud rostlinu budete od poloviny srpna do konce září přistiňovat, je možné dočkat se u kalanchoe opětovného kvetení. Protože to však většina pěstitelů nedělá, pěstuje se u nás Kalanchoe blossfediana pouze jako jednorázová květina. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: unscriptedmind.com, pinecrestgardenguy.blogspot.com, amegaflores.com.br, resimlerfrm.com, lecuff-suignard.com, giardinaggioweb.net, wieseacres.blogspot.com, jardindesemper.canalblog.com, newplantsandflowers.com, blog.productosflower.com,planfor.co.uk, plantsrescue.com, weblio.jp, yellowgardening.com, gardensonline.com.au, botanicalgarden.ubc.ca, floradania.dk, foliera.com,  johngrishwsgardendiary.blogspot.com, northants.bcss.org.uk,newplantsandflowers.com,deviantart.net, upphotos.net, bruceaiken.net, givingplants.com, plantsarethestrangestpeople.blogspot.com, gardenguides.com, mgonlinestore.com, tucson-gardener.com, mendoncajose.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha