Opletka čínská ovine vaši pergolu nevídanou rychlostí

Opletka čínská ovine vaši pergolu nevídanou rychlostí

Rostliny, vydáno 08. 05. 2013

Opět je před vámi otázka, co vysadit k pergole, plotu, altánu, čím ozelenit a oživit zahradní posezení a vytvořit si tak klidné zákoutí se živou stěnou, která vám zajistí soukromí? Máme pro vás snadné řešení, pořiďte si několik sazenic opletky čínské a učiňte z vaší zahrady oázu klidu vhodnou ke každodenní relaxaci.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Jak již název samotný napovídá, opletka čínská (Aubertova) je vlastně oplétavá dřevitá liána s největší tvorbou listů v jednom jediném roce.  Řadíme ji k pnoucím dřevinám, které dobře snáší celodenní oslunění i mírnější polostín. Ze všech pnoucích dřevin dokáže nejlépe svým listem a jejich obrovským množstvím bez problémů ozelenit opravdu každé místo v zahradě.

Jako většina ovíjivých dřevin, i ona potřebuje oporu nejlépe ve vertikálním směru. Proto je ideální umístit ji k plotu, zahradní brance, k nohám pergoly anebo ji nechat přepadávat přes stříšku vašeho zahradního posezení. Opletka čínská ani další ovíjivé rostliny nevytváří žádné speciální příchytné orgány. Tyče, kůly, zástěny, lana nebo pletiva ovíjí svými mladými výhony a šplhá po nich vzhůru. Možností, jak opletku na zahradě využít je zkrátka mnoho. 
 
Fallopia aubertii, jak zní její latinské jméno má spíše nenápadné bílé, později růžovějící květy, které se na rostlinách objevují od srpna až do října. Její listy jsou dlouhé 2 až 7 cm, kopinaté až trojúhelníkovité a s přicházejícím podzimem nabírají žluté zbarvení. Můžete se však setkat i s dalšími jejími jmény jako například opletka Aubertova, rdesno baldžuánské, svlačcovec Aubertův, ale vždy se jedná o jednu a tutéž rostlinu.

Výška, nebo chcete-li délka dlouhodobě narůstajících výhonů, dosahuje mezi 5 až 7 metry. Poskytuje ochranu nejen lidem v letních parnech, ale také drobnějšímu ptactvu a je vhodnou potravou včelám. Vzhledem k velmi snadnému pěstování může být vysazována i do písčitých půd případně k okrajům vodních ploch. Dařit se jí bude téměř všude. Nevyžaduje hnojení ani žádnou speciální péči snad kromě zástřihu.

Budete-li chtít v budoucnu zabránit jejímu celkem agresivnímu růstu, je nutné provádět zásadní sestřih rostliny opravdu důsledně a každoročně.

Opletka čínská jistě bez větších nároků a ochotně vytvoří pro vás a vaši rodinu zajímavý rychle narůstající živý přístřešek poskytující v parných letních dnech příjemný stín.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: plantes-shopping.fr, jardiland.com, futuregardens.pl, lavandart.hu, luirig.altervista.org, tuincentrumvanherwijnen.nl, wnmu.edu, gobotany.newenglandwild.irg, thepottedgarden.co.uk, galeria.swiatkwiatow.pl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 07. 2018 Reagovat
Beleš: Nikde jsem se nedočetl zda je opletka čínská opadavá nebo ne. Prosím o info. Děkuji

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha