Orchideje: Co jste o nich možná (ne)věděli!

Orchideje: Co jste o nich možná (ne)věděli!

Rostliny, vydáno 23. 06. 2015

S orchidejemi se doslova roztrhl pytel a dá se říci, že jsme si je zamilovali, krásně a bohatě kvetou a přitom nejsou kdovíjak náročné. Ano, na mysli máme právě druh Phalaenopsis, který je jako stvořený pro začátečníky, nebo pro ty, co chtějí mít za málo času stráveného s péčí moc muziky.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...
 

Kde vůbec koupit rostlinu?

Všude čtete rady, že rozhodně byste orchidej neměli kupovat v supermarketech, ale přímo v určených hobby marketech nebo květinářstvích? Chyba lávky! Největší výhodou nákupu v supermarketu je fakt, že se jedná o limitovanou nabídku, která nemá vůbec nic společného se stálým sortimentem, a tedy taková rostlina nečeká v regálech věčně, než si ji někdo ze zákazníků odnese domů, čímž se snižuje výskyt škůdců a jiných parazitů. Co se týká stabilně výhodných cen, můžeme doporučit například síť prodejen Ikea.

 

Vlhkost a orchideje

Je sice pravda, že domovinou těchto nádherných rostlin jsou pralesy, kde panuje určitá vlhkost, ale je nutné vědět, že orchideje tam nerostou v květináčích, ale mnohdy tak krkolomně, že z nich vláha pokaždé steče, tudíž nedochází ke vzniku plísně a hniloby. Tip: Skvělé tropické podmínky rostlině navodí pravidelné rosení.

 

Pro lesk listů

Dokonalý dojem z rozkvetlé orchideje vám berou její zaprášené listy bez života? Co takhle na ně aplikovat výživu, díky které se budou lesknout? Ve specializovaných prodejnách natrefíte na ubrousek s včelím voskem a živinami. List bude vitální a bude působit zdravě. Tip: Doporučit také můžeme hnojivo ve spreji na listy a vzduchové kořeny.

Pozor si dejte na to, aby se vám v květináči netvořily plísně

Čas od času zkontrolujte, zda kořeny vaší orchideje nejsou pokryty řasami, nebo dokonce již plísní. Co je tomu na vině? Za vším vězí voda, která se nahromadila prostřednictvím nadbytečné zálivky. Aby k této situaci nedocházelo příliš často, je nutné, kontrolovat květináče, nebo investovat do speciálního květináče pro orchideje, které mají uprostřed vyvýšené místo, aby mohla voda volně odtékat a nehromadila se tak uvnitř. V opačném případě můžete brzy očekávat proces hniloby.

 

Tipy a triky:

  • Čas od času listy rostliny osprchujte, nikoliv ale její květy. Rychle a jednoduše se zbavíte prachu!
  • Bohaté květenství neváhejte podpořit plastovými tyčinkami s klipy, v opačném případě hrozí převrhnutí květináče.
  • Orchidej si můžete vypěstovat i ze semínka, zakoupíte je za cca 25 Kč na ebay.com a to i s dopravou zdarma.

 

Lenka Zelnitiusová
Foto: pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha