Ozdobnice čínská – okrasná tráva do vaší zahrady

Ozdobnice čínská – okrasná tráva do vaší zahrady

Rostliny, vydáno 20. 12. 2013

Na trávy v našich zahradách bychom rozhodně neměli zapomínat. Zvláště některé druhy okrasných trav dokážou v zahradě udělat pravé divy a vypadají stejně nádherně ve smíšených záhonech, i jako solitéry. Jednou z takovýchto nejkrásnějších trav je Miscanthus sinensis, (ozdobnice čínská) kterou si můžete do své zahrady pořídit v mnoha variantách.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Velmi pěkný druh ozdobnice (Miscanthus) zvláště působivý svým okrasným listem, který vypadá, jako pruhovaný, je druh Miscanthus sinensis ‚Zebrinus‘. Pruhování tohoto druhu ozdobnice je závislé na teplotě, nemusíte se tedy obávat, pokud brzy z jara vaše tráva na zahradě nebude mít pruhy, získá je později s přicházejícími vyššími teplotami. Trsy této trávy dosahují výšky okolo 2 až 2,5 metru a šířky do 1,2 metru. Vytváří kupolovité vyšší kupy listů ve srovnání s odrůdou ‚Stricta‘.
 
Pojmenování „Zrzoun“ (Rotfuchs) skvěle vystihuje druh ozdobnice (Miscanthus sinensis), která má červenohnědá květenství objevující se na trsech koncem léta a začátkem podzimu. Zcela vzpřímený ‚Rotfuchs‘ vytváří kolmý sloup. Tato odrůda je vhodná jak do středních, tak i do malých zahrad

Ladným fontánovitým tvarem disponuje Miscanthus sinensis ‚Morning Light‘, panašovaná forma ozdobnice čínské. Její úzké listy mají středový bílý pruh široký a tenčí okraje jsou žluté. Celá rostlina dosahuje výšky okolo 1,5 metru a šířky do 1 metru. Vzhledem k tomu, že kvete velmi pozdě, stává se, že v chladných oblastech nevykvete vůbec.

Do středních a velkých zahrad se skvěle hodí středně velký Miscanthus sinensis ‚Malepartus‘. Jeho načervenalé velké hnědé laty jsou obzvláště krásné na podzim, tehdy listy změní barvu do oranžova, posléze na sivorudou až nakonec zcela zežloutnou. Může se rozrůst až do šíře 2 metrů a na výšku dosahuje obvykle okolo 1,5 metru.

Další střední odrůdou je Miscanthus sinensis ‚Variegatus‘ se širokým bílým pruhem přebíhajícím podél listu. Jeho trsy jsou klenuté, vykvétají počátkem podzimu. Jeho květenství však nepřetrvávají tak dlouho jako u většiny dalších kultivarů. Dorůstá rovněž výšky okolo 1,5metru.

Zakrslý kultivar zastupuje Miscanthus sinensis ‚Yakushima Dwarf‘, velmi podobný kultivaru ‚Little Kitten‘. Pravý kultivar Yakushima Dwarf má na rozdíl od něj větší laty barvy ovesných vloček.

Nejen ozdobnice, ale i jiné druhy trav jsou v zahradách vhodné i ke kombinování s kvetoucími trvalkami, například se zápleváky, floxami anebo řebříčkem. Některé druhy je možné pěstovat i jako hrnkové rostliny v přenosných nádobách zdobit jimi například posezení na terase nebo balkoně.  

 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: plantingplanner.com, kwietnik.com.pl, jardinsdemmarocalles.com, northcoastperennials.com, tricitynursery.com, rainbowmums.com, pflanzmich.de, pictokon.net, baumschule-horstmann.de, eutopiagardens.org, fotoagent.dk, yourgardenshow.com, lumen.fr, tw.knowledge.yahoo.com, growsonyou.com, plumedeau.com, weston.wpengine.com, wisenurseries.com, byliny-nowaczyk.pl, amazon.com, baumschule-newgarden.de, grimmsgardens.com, trawy.eu, garten-treffpunkt.de, trawki.pl, finegardening.com, ornamentalgrass.co.uk, webshopabbing.nl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha