Pestré květy katarantusu na každý balkon. Nezahubí je ani největší diletant

Pestré květy katarantusu na každý balkon. Nezahubí je ani největší diletant

Rostliny, vydáno 22. 05. 2017

Nenáročná a velmi půvabná rostlina původem z Madagaskaru si už dávno získala své příznivce i u nás. Má hned dvě různá česká pojmenování a širokou barevnou škálu květů. Pěstovat je může bez obav každý, protože jsou velmi nenáročné, potřebují jen dostatek slunce.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Katarantusy jsou stálezelené rostliny, které v zemi svého původu mohou od spodu začít po čase dřevnatět, a tak je možné je zařadit i mezi polokeře. Jsou bohatě větvené a mají spoustu svěže zelených lesklých listů. Dorůstají do celkové výšky 0,5 metru. Plody vypadají jako dvojice měchýřků a obsahují po dozrání hnědočerná drobná semena.

Katarantus růžový (Catharanthus roseus) anebo také barvínkovec růžový tato česká pojmenování získal jednak díky své nejrozšířenější barvě květů, kterou je růžová, ale také díky tvaru květů, které připomínají u nás velice rozšířený barvínek menší (Vinca minor).

U základního druhu jsou květy katarantusů růžové a mají tmavší jícen. Pravidelně pětičetné květy o šířce 3 až 5 cm mají dvou až třícentimetrovou trubku. V poupěti jsou korunní lístky stočené velmi specifickým způsobem. Od základního druhu vzniklo šlechtěním mnoho dalších barevných variet, kde barva květů je od čistě bílé přes broskvovou až po tmavě fialovou. Japonské zahradní hybridy mají plné nebo stříkané květy.

Pěstování i pro neználky

Z hlediska pěstitelské náročnosti se není třeba ničeho obávat. U nás se katarantusy pěstují obvykle jako sezonní balkonové rostliny, vhodné jsou i do interiéru. Někdy se podaří přepěstovat je i do dalšího roku. Na substrát nejsou rostliny náročné. Mají ale rády slunné stanoviště, aby po celou vegetační sezonu dobře kvetly.

Inspirujte se – velká galerie rozkvetlých balkonů!

Máme-li zachované rostliny od loňska, odebereme z nich již v předjaří vrcholové řízky a ty použijeme k množení. Zbylou část rostliny seřízneme, aby obrazila a bohatě se rozkošatila, jen díky tomu může mít i v další sezoně bohatou násadu květů.

Také výsev semen je dobrý způsob, jak si rostlinu namnožit, ale musí proběhnout již v průběhu ledna, abychom se do května dočkali kvetoucích rostlin. Vyséváme je proto do skleníku nebo za okno a sazeničky udržujeme při teplotě okolo 20 °C. V průběhu vegetační sezony pravidelně katarantusy přihnojujeme.    

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha