Pestré minipapričky zahřejí vaši kuchyni

Pestré minipapričky zahřejí vaši kuchyni

Rostliny, vydáno 03. 01. 2017

Možná vám ještě i nyní dělají doma krásnou ozdobu okrasné minipapričky. Jejich barvám dominují žhavé tóny, jak jinak. Navíc mají i poutavé tvary a díky trvanlivosti se jak sušené, tak čerstvé hodí do spousty krásných sezónních aranží. Jsou sice jedlé, ovšem ke konzumaci ne příliš vhodné. Nechejte si je doma spíše jen na ozdobu.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Jednoletky z rodu Capsicum

I když se dají vysadit i do záhonu na zahradě, větší potěšení z nich budete mít spíše doma. Ideální je pěstovat je za oknem, kde vás budou svým půvabem intenzivních barev zahřívat od léta až do zámrazu. Patří k malé skupině jednoletek, které nepěstujeme pro krásu jejich květů, ale pro vyzývavě nápadné plody. Ty mohou mít kulatý, špičatý nebo zahnutý tvar, nebo mohou připomínat malinkaté lampiónky či vztyčené čertovské růžky.

Vyrůstají v bohatě větvených keříčcích o výšce od 15 do 35 cm. Jejich plody ďábelsky pálí, ale vůní ani chutí se rozhodně nevyrovnají klasickým zeleninovým paprikám. Podle odrůdy mají jejich listy tmavě zelenou až temně fialovou barvu.

Jak je pěstovat

Nejvíce  minipapričkám vyhovuje místo na slunci.  Ve stínu se jim nedaří, tam se vytahují za světlem a shazují plody. V bytě je umístěte nejlépe na jižní okno. Pravidelná zálivka jim prospívá, ovšem rostliny vydrží i nějakou dobu sucha. Rozhodně ale nesnesou přemokření, to je většinou zahubí. Při nadměrné půdní vlhkosti totiž rostliny trápí houbové choroby. Zůstane-li pod květináčem v misce voda, vylijeme ji.

Přeschlé rostliny mohou být zase napadány sviluškami anebo mšicemi. Je tedy dobré pravidelně rostliny kontrolovat. Máme-li doma vitální plodící keřík, už není potřeba rostlině dodávat jakékoli hnojivo a ani se bát škůdců.  

Množení okrasných papriček

Máte-li v sobě talent zahradníka, pak můžete zkusit minipapričky namnožit. Nasbírejte si drobná semínka, která jsou uvnitř každého plodu. Množení ze semínek je snadné, ovšem je třeba počítat s tím, že ne ve všech případech se vám podaří vypěstovat takové rostliny, jaké jste si původně zakoupili, tedy plné okouzlujících barevných plodů. Za pokus to však rozhodně stojí.

Podmínkou násady velkého množství plodů je dostatek živin, světla a tepla. Jakmile jste úspěšně vypěstovali mladé rostlinky, nezapomeňte jim včas zaštípnout vrchol i většinu postranních výhonů. Díky tomu se keříky pěkně rozvětví a získají na kráse.      

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha