Pěstujeme bambus - jak začít

Pěstujeme bambus - jak začít

Rostliny, vydáno 23. 04. 2010

Bambus představuje univerzální rostlinu. A také velmi efektní. Jeho pěstování není nijak složité a náročné, přece jen je ale dobré seznámit se s jeho požadavky na péči, typ zeminy a stanoviště. Pak už je na řadě výběr toho správného druhu bambusů. Nejlépe je koupíte v bambusáriu, školce specializované na zimovzdorné bambusy.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Zajímavost: Na obrázku je květ bambusu Fargesia nitida, který po odkvětu uhyne. Pro jiné druhy ale kvetení není fatální, po odkvětu pokračují v růstu.

Dekorativní menší typy bambusů se hodí do malých zahrad. Oživí i nevelký dvorek, zejména když jej doplníme kameny, rohožemi a efektním nasvícením. Menší bambus uplatníme také v truhlících, květináčích a na terasách a balkonech. Slouží pak jako pozadí barevným květinám, jako pohledová clona a či předěl. Mohutné, vzrůstné a vysoké odrůdy vyniknou ve velkých rozlehlých zahradách. A to převážně jako pozadí květinových skupin i jako zajímavé solitéry, ale také jako celé bambusové háje, místa ideální relaxace.

TIP: 
Podívat se bambusy jděte do Botanické zahrady v Praze-Troji  nebo do zoologické zahrady v  Liberci. A vybíráme pro vás i největší evropské bambusárium - najdete ho ve Francii, v Prafrance nedaleko Nimes (La Bambouseraie de Prafrance).
Pěstujeme bambus - jak začít
Hledání správného místa

Bambus není náročný, ale určitá péče je nutná. Na zeminu bambus není vybíravý, nejvíce mu vyhovuje půda neutrální nebo lehce kyselá. Ideální místo, kde se bambusům bude dařit, je stanoviště s dostatkem světla, ne ve vysychající zemině, ale s dostatkem vláhy. Bambusy mají být chráněny před větrem; zejména jsou háklivé na větry severní a východní. Také jim vadí zimní kombinace slunce a větru. Vysokým bambusům najdeme místo na slunci, zatímco menší a nižší více prospívají ve stínu nebo polostínu. To platí i bambusy v květináčích na terase, balkoně. Ty přes zimu mohou přijít k úhoně vzhledem k větru. Proto je na zimu chráníme nebo přeneseme do interiéru, kde budou potřebovat hodně vody.
TIP: Bambusy i výrobky z nich můžete zakoupit například v bambusáriu Rosteto v pražské Troji, na Moravě v bambusáriu ve Velkých Němčicích u Brna.
Množství vody regulujeme - ani málo ani moc

Pěstitelé bambusů zdůrazňují, že první dva roky chtějí rostliny hodně vody, ale nesmějí se přemokřit, pozor je třeba dát na vysokou spodní vodu, bažinaté místo a podobně. V horkém létě kořeny zase nesmějí vyschnout. Starší rostliny už nejsou tak háklivé, kratší období bez zálivky jim nevadí. Z živin bambus potřebuje zejména dusík. Rostliny hnojíme brzy zjara, vybereme organická nebo průmyslová dusíkatá hnojiva.
TIP: Jednou z publikací o bambusech, kde se dozvíte podrobnosti o druzích i ověřené a praktické rady na pěstování, je kniha Pavla Rezla Bambusy a jejich pěstování u nás, Grada Publishing 2006.

Kořenové zábrany určí směr růstu, mulčovací kůra ochrání kořeny

Druhy bambusu, které oddenkují, omezíme v rozrůstání a udržíme ve vymezeném prostoru pomocí odolné a pevné fólie, takzvaných kořenových zábran. Bambusy mají mělké kořeny, které je nutné chránit před vysycháním a mrazem mulčovací kůrou nebo listím. Později se ke stéblům přihrabou spadané bambusové listy, které budou plnit tytéž funkce.

Další článek na téma bambusy: Všestranný bambus na zahradě.
Pěstujeme bambus - jak začít
Alena Jansová
Foto: Bambusárium Velké Němčice, Cdnviper, Impressedflowers, Kipili, Sweetashbamboo


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

18. 01. 2014 Reagovat
Vratislav Štěpánek: Byl bych Vám velice vděčný kdyby jste mi poradil kde se dá sehnat mrazuvzdorný bambus. Štěpánek Vratislav
18. 01. 2014 Reagovat
Vratislav Štěpánek: Byl bych Vám velice vděčný kdyby jste mi poradil kde se dá sehnat mrazuvzdorný bambus. Štěpánek Vratislav
23. 04. 2010 Reagovat
: bambusy jsou krásný, radost to pěstovat

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha