Pěstujeme hrnkové gerbery

Pěstujeme hrnkové gerbery

Rostliny, vydáno 11. 11. 2013

Dnes už si takřka kdykoli můžeme v květinářství zakoupit hrnkové gerbery a pěstovat je doma v květináči. Mnozí z nás už to také vyzkoušeli, ale výsledek byl obvykle nevalný, proto si dnes sdělíme několik zásad pro pěstování hrnkových gerber, abychom se z jejich krásných květů mohli těšit co nejdéle.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

K dostání jsou v květinářství nejrůznější zminiaturizované odrůdy v mnoha barvách květů. Vzhledově bychom mohli přirovnat gerbery ke křížencům kopretin s pampeliškami, nebo měsíčkem zahradním, kterým jsou podobné spíše květem.

Květy gerber byly vyšlechtěny do mnoha odstínů takřka všech barev s výjimkou barvy fialové a modré. Existují rovněž odrůdy velkokvěté, plnokvěté, ale také drobnokvěté mají rovněž své obdivovatele. Předností minigerber je nižší cena, dlouhé stonky a velmi zajímavé takřka svítivé barvy.

Před zhruba třiceti lety udělali šlechtitelé velkou radost pěstitelům pokojových rostlin, když díky nim přišly na svět hrnkové gerbery. Ty mají poněkud menší květy a zkrácené stonky. Odrůdy gerber nelze množit semeny, neboť se jedná o geneticky nestálé druhy. Z nových křížení se pro množení vybírají ti nejkvalitnější jedinci, jejichž genetický materiál slouží k vegetativnímu rozmnožování in vitro.
 
Abyste jako pěstitelé nebyli zklamáni, je třeba vědět, že mnoha květů se lze při pěstování těžko dočkat, neboť květináče doslova obsypané květy jsou výsledkem mnohých hormonálních zásahů do těchto druhů rostlin. Doma už se nám nepovede vypěstovat na jedné rostlině tolik květů, jako když jsme si ji přinesli z květinářství právě zakoupenou.

Pro pěstování doma musíme gerberám zajistit dobře větrané a co nejsvětlejší stanoviště. Pouze v období vrcholného léta rostliny přistiňujeme, chráníme je tak před prudkým sluncem. Pro zálivku použijeme dešťovou anebo převařenou odstátou vodu. Zásadně nesmíme používat právě natočenou vodu z kohoutku, je pro rostliny příliš studená a správně by měla být přizpůsobená teplotě okolí rostliny. Gerbery zaléváme vždy odspodu. 

Pokud trsy gerber dobře prosperují, můžeme je v průběhu přesazování zkusit rozdělit a tím, si rostliny namnožit. Po odkvetení je dobré vyměnit rostlinám substrát. Ten, ve kterém jsme je zakoupili, odstraníme a připravíme si sami vlastní substrát z rašeliny a směsi hrubšího písku.  Ideální je, když můžeme před použitím rašelinu sterilizovat párou anebo varem. Na dno nového květináče přichystáme vrstvu drenáže z kamínků či drobného štěrku, případně z hliněných střepů.

Zimování gerber je opravdovou pěstitelskou maturitou. Je třeba si uvědomit, odkud gerbery pocházejí, že jsou to rostliny původem ze sušších oblastí, rostoucí v přírodě v sutích a proto rozhodně nesnášejí přemokřený substrát. Na přemokření jsou zvláště citlivé v zimním období, a proto se často stává, že právě přes zimu nám tyto krásky doma uhynou. I v průběhu zimy musíme dbát na umístění gerber na co nejsvětlejším místě, navíc je třeba je přenést na chladnější místo, například na chodbu, rozhodně nemohou zůstat v přetopeném panelákovém bytě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: floradania.dk, hydrotip.de, thompson-morgan.com, mahoneysgarden.com, projectnoah.org, provenwinners.com, pijanitvor.com, gerberdaisyseeds.com, arboretum.wsu.edu, kountryklassics.ca, capnbob.us, vernabob.com, provenwinners.com, gpnmag.com, citygarden.ro, floralambiance.com, gardeningknowhow.com, gardening.about.com, jacksonandperkins.com, ngb.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha