Plané růže na vaší zahradě

Plané růže na vaší zahradě

Rostliny, vydáno 09. 03. 2011

Všechna ta nádherná poupata vykvétající do množství plátků snad všech barev duhy, která tolik obdivujeme na vyšlechtěných zahradních růžích, mají své dávné předky v planých nebo chcete-li divokých růžích.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Však ji znáte, tu nejskromnější - šípkovou růži (Rosa canina). Na jaře její keř nemůžete minout, protože vás pozdraví z dálky sladkou vůní. Na podzim si pak do stráně nebo na kraj lesa půjdete otrhat šípky plné vitaminu C, z nichž v zimě tak příjemně chutná horký čaj a v dvojctihodných koláčích nebo omáčce ke zvěřině zase pikantní marmeláda. Jestli máte v zahradě nějaký ten „divoký“ koutek, dopřejte tam šípkové růži místo. V trnitých větvích se rádi skrývají ptáci a i v zimě je na ni do zahrady nalákáte, přiletí si pro červené šípky.

Plané růže na vaší zahradě
Za růžovou hradbou
Zahrada olemovaná plotem z planých růží je pro nevítané návštěvníky nedobytnou pevností. Jen statečný a láskou pobízený princ byl ochotný se prodírat trnitým houštím za Šípkovou Růženkou. Pro sazenice vhodného druhu nemusíte slézat stráně, dostanete je v mnoha zahradnictvích. Dokonce i plané (nebo také botanické) druhy růží mají své šlechtěné variety, které bohatěji kvetou, mají místo jednoduché koruny z pěti okvětních lístků třeba plné nebo pestřeji probarvené květy. Pro bujný, ale nepříliš vysoký vzrůst jsou na volně rostoucí živé ploty vhodné například růže svraskalé (Rosa rugosa) se silně voňavými bílými nebo sytě růžovými květy a kulatými velkými šípky. Kamenné hradby, ale také holé kmeny starých stromů oživí dlouhé a ohebné výhony růže šípkové nebo růže polní (Rosa arvensis). Můžete je vyvazovat do výšky nebo nechat volně rozrůst do spleti dlouhých převislých šlahounů.
Plané růže na vaší zahradě
Na holé stráně
Výhodou palných růží je jejich přirozená odolnost proti povětří i mrazům. Druhy, které silně odnožují a vytvářejí hustou síť pevných kořenů – například opět růže svraskalá nebo růže bedrníkolistá (Rosa spinosissima), se tak výborně hodí na zpevnění špatně přístupných svahů třeba i na severní straně zahrady. Růže pro rychlý růst a bohatství květů sice milují dostatek slunce, vystačí si ale s tím, že nebudou zastíněny vysokým porostem stromů.
Plané růže na vaší zahradě

Přírodní kout zahrady
Keře planých růží můžete uspořádat do skupin, výhony volně prorostou a jejich různě velké a pestrobarevné květy i listy v nejrůznějších tónech zeleni vytvoří překvapivé kombinace. Plané růže nechte růst volně, nestříhejte je, jen případně usměrněte jejich větve tím, že je vyvážete nebo podepřete ve směru, kam si přejete, aby nejvíc bujely. Když je doplníte tradičními květinami českých zahrad – lupinami, vysokými floxy, kakostem nebo náprstníky - poskytnou těmto kvetoucím letničkám i trvalkám zázemí, od jehož syté zeleně se budou v létě krásně odrážet. Kromě již zmíněných se k takovému pěstování v našich podmínkách hodí také růže sivá (Rosa glauca), galská (Rosa gallica), páchnoucí (Rosa foetida) nebo Hugova (Rosa Hugonis) se záplavou drobných žlutých kvítků.

Plané růže na vaší zahradě
Plot vyroste rychle
Jestli se chcete za planými růžemi skrýt před světem, nesázejte mladé keře příliš hustě. Zpravidla postačí dvě rostliny na metr plotu, aby si vzájemně v první době růstu moc nepřekážely. Plané růže rostou rychle, takže za tři čtyři roky budete mít hustý a vznosný růžový plot podle svých představ. 


Text: Gabriela Koulová
Foto: lover.onego.ru, rslandscapedesign2.blogspot com, news.webshots.com, allabouthappylife.com, pbase.com, lottaslund.blogspot.com, elearning.algonquincollege.com, club.photo.ru, home-and-garden.webshots.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha