Podléška není jen jedna

Podléška není jen jedna

Rostliny, vydáno 21. 03. 2018

Jaterníky jsou opravdovým klenotem našich jarních lesů a zahrad. Jarní obraz přírody by bez nich nebyl úplný. Jejich rozmnožování vydatně napomáhají mravenci, což z části vysvětluje, proč v jedné zahradě bujně zplaňují a v jiných se vůbec neobjeví, ačkoli by majitelé chtěli.

Rostlina dne

Begonie

Begonie

Begonie se často pěstují jako záhonové okrasné rostliny. Existuje mnoho druhů begonií (téměř tisícovka druhů). Obecně se...

Jaterník podléška roste po celé Evropě

I když se jim na zahradách ne vždy zcela daří, můžeme se za nimi vypravit v období časného jara do listnatých lesů. Jsou to mezofytní nízké trvalky, které rostou takřka v celé Evropě, částečně i v Asii a v Severní Americe. U nás se s nimi nejčastěji setkáváme ve stinných bukových lesích.

Jednoduché i plné formy v několika barvách

Jejich přízemní řapíkaté typicky trojlaločné, temně zelené listy si svou barvu udržují téměř stále zelenou. V zahradách kromě jednoduché formy s 6 až 10 korunními plátky se často pěstují ještě plné odrůdy s větším počtem korunních plátků a dále jednoduché formy s růžovými či bílými květy. V zahradě najdou skvělé uplatnění ve skupinách s raně kvetoucím lýkovcem, sněženkami a sasankami hajními.

Jaterník jako náhrada trávníku

Na polostinných místech se mohou původní druhy jaterníků stát dokonce náhradou trávníku. Na vhodných místech totiž původní druhy zplaňují a samovolně se přesévají. V bukové listovce smíchané se slínovatkou se jim daří nejlépe. Rostliny nemají na teplo a vláhu zvláštní nároky.

Plnokvěté odrůdy se mohou rozmnožovat pouze dělením po odkvětu, zatímco jednoduché odrůdy se vysévají ihned po dozrání semen. Pěstujeme je na záhoncích v polostínu nebo na skalkách. Než vykvete rostlina z výsevu, bude to chtít čtyři roky vaší trpělivé péče.

Podléšky v hledáčku sběratelů

Sběratelská vášeň u podléšek způsobila, že se ceny některých exemplářů dostávají až k astronomickým částkám. Krásu jejich plně otevřených květů si můžeme vychutnávat za slunných jarních dnů, a to od března do dubna. Velmi vzácně můžeme spatřit rostliny s květy plnými nebo i poloplnými. U nich další květní plátky vznikly přetvořením tyčinek. A právě takovéto rostliny jsou předmětem sběratelské vášně a vyhledávají je i specializovaní pěstitelé.

Kromě běžné středoevropské podléšky (Hepatica nobilis) existují ještě další variety: H. japonica, H. acutiloba, H. pyrenaica, H. americana.  Tyto variety v různých kombinacích nabízejí neustále další nové možnosti. Japonské podléšky však byly dovedeny takřka k dokonalosti. Ty však u nás nelze běžně pěstovat venku na záhonech, nejsou totiž plně mrazuvzdorné, a tak je třeba zimovat tyto druhy ve sklenících. Japonští šlechtitelé jich vytvořili dva tisíce odrůd a všechny jsou mimořádně zajímavé. U nás běžně k sehnání nejsou. Jejich ceny se pohybují od desítek až po tisíce eur.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha