Podražec - pnoucí dřevina, která vám vykouzlí baldachýn nad hlavou

Podražec - pnoucí dřevina, která vám vykouzlí baldachýn nad hlavou

Rostliny, vydáno 21. 01. 2016

Všichni, kdo by rádi obohatili svou zahradu o některou z méně tradičních pnoucích dřevin, mohou zvolit vytrvalou liánu – podražec velkokvětý. Její velké listy dokážou brzy vytvořit požadovaný stín u zahradního posezení, pergoly anebo loubí. Navíc květy této dřeviny jsou zajímavě zbarvené i tvarované.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Aristrolochia macrophylla – podražec velkokvětý, liána, která dorůstá do výšky 8 až 10 metrů. Její velké světle zelené srdčité listy se během růstu skládají nad sebe. Celkově pak působí rostlina velmi kompaktně, neboť listy jako by vytvářely dojem tašek na střeše. Zajímavě tvarované květy podražce mají hnědozelenou barvu a tak trochu připomínají dýmku. Plodem je cca 12 cm dlouhá zelená tobolka.

Vhodné podmínky pro pěstování

Důležité je brát na zřetel to, že na slunci a suchu tyto rostliny neprospívají. Podražce mají rády polostín až stín a vlhčí spíše těžkou hlinitou půdu. Důležité je, aby půda držela vodu.

První léta po výsadbě mívají rostliny poměrně malé přírůstky hmoty. Jakmile ale rostliny přivyknou zvolenému stanovišti, dokážou z něj využít více živin, pak jsou přírůstky mnohem znatelnější. Hned po vysazení se vyplatí dřevinu zkrátit. Stejný řez je pak důležité opakovat i v následujících dvou letech, a to proto, aby se rostliny začaly větvit již od země. 

Starší rostliny se kvůli novým výhonům seřezávají v předjaří. Je to důležité proto, aby nové výhony stihly do zimy dostatečně vyzrát a nepromrzly. 

Podražce se množí obvykle semeny, ale možné je i řízkování. Ideální dobou na výsadbu mladých rostlin je duben.

Je libo stín?

Jako všechny další pnoucí dřeviny se i podražce hodí k výsadbě u pergol, altánků, k besídkám, trelážím atp. Dokážou v létě zabezpečit dostatek stínu a zároveň propouští vzduch. Aby se jim tam však dobře dařilo, musejí být vysazeny v půdě, která jim dokáže poskytnout dostatek vody.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha