Pokojové rostliny jako léčivky

Pokojové rostliny jako léčivky

Rostliny, vydáno 03. 11. 2014

Nejen všeobecně známá aloe vera nebo angínovník čínský jsou právem označovány za pokojové léčivky, je i mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...


Víte, které rostlině se říká brahmí?

Jedná se o bakopu drobnolistou (Bacopa monnieri), rostoucí v Indii v bažinách, proto i my jí musíme v našem podnebném pásmu dodávat dostatek vody, aby prospívala. Pokud hledáte rostlinu pro své akvárium, můžete spolehlivě využít právě bakopu drobnolistou. V létě je ideální přenést ji ven, navíc skvěle vypadá v závěsných květináčích, neboť roste převisle. Její květy jsou nejčastěji bílé, ale setkáváme se i s modře kvetoucí formou.

V Asii se tato rostlina již dlouhodobě tradičně využívá pro schopnost posílit koncentraci a paměť. Rovněž její úloha při léčbě epilepsie a duševních nemocí je významná. Navíc má schopnost vyplavovat z organismu toxické a další škodlivé látky. Má rovněž výrazné antioxidační účinky.

Cypřišek pokojový funguje jako čistička vzduchu

Vypadá krásně, voní krásně a navíc je zdraví prospěšný, není tedy nejmenší důvod, proč bychom si jej neměli pořídit i do svého bytu, pokud ho ovšem již nemáme. Ovšem čím více rostlin, tím, lépe. Cupressus macrocarpa pomáhá v bytech udržovat čistý vzduch, byl přímo pro pěstování v bytech vyšlechtěn. Při jeho pěstování je třeba myslet na to, že tyto rostliny nesnáší rosení. Nezapomínáme ovšem na pravidelnou zálivku, aby kořenový bal nevyschl, ale rovněž jej nepřemokřujeme. 2 x za měsíc ve vegetační sezóně cypřišek přihnojíme. Pokud již máme doma starší exempláře, neuškodí jim seříznutí. Mnohé jistě potěší i to, že jej lze různě tvarovat. Cypřišky pěstujeme v lehčích substrátech smíchaných z rašeliny, písku a kompostu.

Tento rostlinný zázrak umí víc než obvyklé pokojové rostliny, které obvykle pouze vzduch v místnostech zvlhčují, cypřišek dokáže aktivně rozkládat některé škodliviny uvolňující se do vzduchu například z koberců, nábytku či z počítačů. Svěže zelený pokojový cypřišek má příjemnou citronovou vůni a je vhodný i do místností, kde pobývají alergici.

Potřebujete povzbudit svůj imunitní systém?

Pokud ano, pak je pro vás tou správnou rostlinou vitánie snodárná (Withania somnifera). Je vděčnou pokojovou rostlinou hned z několika důvodů: povzbuzuje organismus, působí protizánětlivě, má stimulační účinky na mozkovou činnost, dokáže zlepšit paměť a navíc kromě afrodiziakálních účinků dokáže ještě příznivě ovlivňovat plodnost. Jako droga se využívají její kořeny mající nahořklou chuť. Ovšem použít se dá i nať. Z těchto částí se připravuje tinktura, která se užívá po kapkách.

Na pěstební podmínky není rostlina nikterak náročná. Jelikož v našich klimatických podmínkách rostlina nepřezimuje, lze ji jako víceletou pěstovat jen ve větších přenosných nádobách, a to v běžné zemině a při obvyklé zálivce.

Kalísie aneb „zlatý vlas“

Callisia fragrans patří k velmi zajímavým léčivým rostlinám. Šťáva v ní obsažená má velmi pozitivní účinek, který zabraňuje bujení rakovinných buněk. Literatura rovněž zmiňuje její léčebné účinky při cukrovce, onemocnění sleziny, ledvin a žaludku, a to včetně žlučových cest. Prokázán je také její pozitivní vliv na léčbu žaludečních a dvanácterníkových vředů, alergií a astmatu.

Vzhledem k tomu, že kalísie je světlomilná pokojová rostlina, uvítá umístění na okenním parapetu, ale nemá ráda přímé slunce. Ovšem ještě lépe než ve vytopeném bytu se jí přes zimu bude dařit spíše na světlé chodbě či v chladnější ložnici. V průběhu vegetační doby zaléváme tuto rostlinu tak, aby si udržovala vlhký substrát. Na zimu však na zálivce výrazně ubereme.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: beta.doleaf.com, plantsarethestrangestpeople.blogspot.com, 3ladies.wix.com, 101herbs.com, thegrowers-exchange.com, crookedgarden.com, naturalaquariums.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

02. 05. 2016 Reagovat
František: Dobrý den.Mohl by mi někdo poradit čím to je,že zahnědávaj okraje listů kalisie.Děkuji.Hrdlička Fr. Oleška č.8.tel:602358509.mail"elkod@seznam.cz.
02. 05. 2016 Reagovat
František: Dobrý den.Mohli by jste mi poradit proč jsou zahnědlé okraje u listů kalisie? děkuji.Hrdlička Fr.Oleška č.8.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha