Pokojové rostliny s výraznou žilnatinou

Pokojové rostliny s výraznou žilnatinou

Rostliny, vydáno 25. 10. 2017

S přicházejícím brzkým stmíváním mnozí z nás po příchodu z práce nemáme možnost zajít na zahradu a věnovat se jí tak, jak bychom chtěli. Máme-li ale potřebu starat se o kytky celoročně, přichází právě teď vhodná doba na to, upřít svou pozornost k pokojovkám. Velmi zajímavou skupinou jsou ty, které zkrášlují náš interiér výraznou žilnatinou a okouzlující kresbou. Právě takové dokážou náš interiér doslova rozzářit.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Pochopitelně máme všichni raději rostliny, které nejsou příliš náročné na péči. Z těch jsme udělali malý výběr a nabízíme vám o nich několik zásadních informací ohledně pěstování.

Begonie (Begonia)

Poměrně snadno pěstovatelnou rostlinou je begonie královská (Begonia rex). Tato odrůda je více než svými květy okrasná právě velmi zajímavými listy. Existuje mnoho jejích odrůd, které mají například hluboce zvrásněné listy (Begonia masoniana), jiné odrůdy jsou spíše zubovité. 

Odrůda King Eduard IV. s purpurově a červeně zbarvenými listy nebo Silver Queen se zelenými a stříbrnými listy vás zase okouzlí svými barvami. U begonií musíme ovšem nutně zabránit přelití, to se pro ně může stát osudným. Jinak jsou na pěstování vcelku nenáročné a vystačí si s rašelinovým substrátem anebo běžnou jednotnou zeminou pro pokojové rostliny.

Hypoestes (Hypoestes phyllostachya)

Optimální teplota pro hypoestes se pohybuje v rozmezí 18–25 °C. Ale krátkodobě nebo při přivyknutí rostliny vegetují i při 10 °C. Potřebovat bude hlavně hodně světla, ne však přímé slunce, to by mu mohlo způsobit popálení. Čím více světla dostane, tím bude rostlina probarvenější a výraznější bude zabarvení jejích skvrnek.

Právě zajímavá žilnatina a pro rostliny netypické barvy jsou tím, co na nich nejvíce obdivujeme. Do květináče mu dejte dobře propustnou rašelinnou zeminu, v době vegetace ho dostatečně zalévejte a uvidíte, jak se mu bude skvěle dařit.

Diefenbachie (Dieffenbachia maculata)

O difenbachiích je všeobecně známo, že se jedná o jedovaté rostliny, navzdory tomu se ale těší neustále velké oblibě. Nemáte-li tedy doma malé děti nebo nenechavé čtyřnohé mazlíčky, bez obav si tuto rostlinu pořiďte.

Všechny druhy diefenbachií mají velké oválné listy buďto bíle skvrnité, zeleně lemované, anebo zlatavě mramorované. Pěstitelsky jsou to spíše jednoduché rostliny. Pro vývoj listů a jejich kresbu je ideální světlé, nikoli však slunné místo. V létě se diefenbachiím zavděčíte rosením a přes sezonu také 1x týdně přihnojováním.

Iresine (Iresine)

Tuto mexickou ohnivou krásku můžete pěstovat jak v interiéru, tak venku. Aby si její listy zachovaly svou okouzlující kresbu a syté barvy, musí mít dostatek světla. Listy této rostliny jsou velmi nápadné svou nervaturou.

Často se u nás pěstuje jen jako jednoletka, ale je to škoda, neboť v bezmrazých prostorách ji můžeme spolehlivě přepěstovat i do další sezony. V zimní zahradě nebo zasklené verandě přečká zimu a v příštím vegetačním období může jít opět do zahrady. 

Náročnější na pěstování

Existují však další druhy, které jsou neméně půvabné a jejich žilnatina je opravdu krásnou ozdobou, jsou však na pěstování poněkud náročnější. Patří k nim například užovník (Caladium hortulanum), kroton (Codiaeum) nebo rhoeo (Rhoeo spathaceae).  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com
Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha