Převislé petúnie v kaskádě

Převislé petúnie v kaskádě

Rostliny, vydáno 14. 07. 2014

Petúnie patří k jedněm z nejoblíbenějších letniček. Šlechtí se neustále nové a nové odrůdy, které vynikají svou barevností květů, ale také vitalitou rostlin. Již celu řadu let se petúnie drží celosvětově vždy na jednom z první tří míst v prodejnosti. I způsobů pěstování těchto nádherných letniček je mnoho a jedním z nich je pěstování v kaskádě z terakotových květináčů. Dnes se dozvíte, jak na to.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

 

Historie pěstování a šlechtění

Málokteré květiny poskytují tak skvělé možnosti dalšího šlechtění jako právě petúnie. V jejich současném sortimentu najdeme na stovky odrůd, které slouží k neustálému dalšímu šlechtění. Ačkoli se se šlechtěním petúnií začalo až ve 40. letech 19. století, převislé odrůdy petúnií, označované slovem „pendula“ jsou již přes 100let na trhu.

Základní odrůda petúnií

K základním odrůdám patří petúnie Lavina F1, vyšlechtěná do devíti barevných odstínů. Rostliny tohoto typu mají bujný růst a poměrně dlouhé výhony, které se začnou samy ohýbat v momentě, kdy dosáhnou dálky mezi 20 až 30cm. Ohnou se pod vlastní tíhou a své výhony následně prodlouží ještě o 40 cm.

Další odrůdy převislých petúnií

Velký převis vytvářejí petúnie odrůdy Wave, které se dají zároveň pěstovat i ze semen. Pěstování ze semen je ale záležitost pro trpělivé, semínka petúnií jsou mikroskopických rozměrů, vysévají se pouze na povrch substrátu a nezasypávají se. Pěstitelé a zahrádkáři dávají dlouhodobě přednost sazenicím, které nakoupí v zahradních centrech a ihned vysazují do nádob či truhlíků. První původní česká odrůda převislých petúnií nesla název Velvet F1. Dnes tato odrůda nabízí i takové barevné varianty jako je sytě lososová ‚Salmon Shades’ anebo růžová s bílým jícnem ‚Rosy Velvet F1‘. K novinkám nedávno uvedeným na trh se řadí černě kvetoucí ‚Diamond Purple F1‘. Jeho převis může dosáhnout délky až 1 metr.

 

Co budete potřebovat k vytvoření kaskády

Pořiďte si 5 terakotových květináčů odlišné velikosti. Pod největší z květináčů si pořiďte ještě terakotovou misku a na zapíchnutí do středových otvorů budete potřebovat dostatečně dlouhou dřevěnou nebo bambusovou tyčku, ta vydrží déle. Na osazení asi 30 sazenic petúnií a substrát pro balkonové rostliny anebo substrát určený přímo na petúnie.

Jak vytvořit petúniovou kaskádu   

Postup je jednoduchý. Nejdříve posaďte na misku největší z květináčů, vyplňte ho do 2/3 substrátem a do středu zapíchněte dřevenou nebo bambusovou tyč vhodného průměru. Tyč musí projít v horní části i otvorem nejmenšího z květináčů, tomu uzpůsobte průměr tyče. Na tyč navlékněte další květináč a ten usaďte na substrát ve spodním květináči. Opět vyplňte vnitřní část květináče kolem tyče do 2/3 substrátem. Stejně tak postupujte až k hornímu pátému květináči o nejmenším průměru. Pokud tyč výškově přesahuje horní květináč, zkraťte ji. Nyní můžete začít s osazováním kaskády petúniemi, záleží jen na vás, zda budete střídat dvě nebo tři barvy, nebo zda použijete jen jeden barevný odstín. Po osazení květináčů nezapomeňte rostliny vydatně zalít. Pokud zjistíte, že mají rostliny po slehnutí málo zeminy, přidejte jim.

Kaskáda působí velmi hezky, i když bude osázena například maceškami, balzamínkami anebo kombinaci jiných letniček. Výběr záleží jen na vás. Fotonávod máte k dispozici v naší fotogalerii u článku.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, worldingreen.blogspot.com, bhg.com, thompson-morgan.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha