Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě?

Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě?

Rostliny, vydáno 29. 10. 2018

Dračíky patří do skupiny okrasných rostlin vhodných pro společné záhony se zahradními trvalkami nebo vyššími letničkami. Velkokvěté dračíky na našich zahradách najdeme nejčastěji v podobě hybridů. Větší oblibu než u nás si získaly hlavně v západní Evropě. Skupina dračíků zahrnuje na 300 druhů. Mnohé z těchto kříženců však bohužel nepatří v našem prostředí ke spolehlivě zimovzdorným rostlinám.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Co všechno má vliv na jejich přezimování 

Velkokvěté dračíky (Penstemon) poměrně často vídáme na zahradnických trzích a výstavách, ale bohužel v zahradách už méně. Často je to způsobeno tím, že nezvládnou přežít zimu v našich podmínkách. Středoevropské klima těmto rostlinám nezajišťuje v mnoha případech ty pravé podmínky k přezimování. 

Velkokvěté dračíky potřebují spíše lehčí, dobře propustné, nevysychavé půdy, které jsou dobře zásobené živinami. U nás nejsou spolehlivě mrazuvzdorné, protože se často střídají dny teplejší například s déletrvajícími holomrazy. Jestliže má zima mírnější průběh a teploty neklesají příliš pod nulu a navíc máme rostliny vysazené v propustnějším substrátu, mají velkou šanci na přežití. Zimní teploty od –5 °C až do –10 °C by měly hybridní velkokvěté dračíky zvládnout. 

Zahradní kultivary mají původ v teplých oblastech

Jedním z důvodů nespolehlivé zimovzdornosti zahradních kultivarů dračíků je i oblast, kde rostlinné kultivary, z nichž byly tyto dračíky vyšlechtěny, původně rostly. Byly to kultivary dračíků z jihu USA a z Mexika. Převážně šlo o druhy Penstemon hartwegii, Penstemon  cobaea, P. campanulatus, P. isophyllus, P. gentianoides. I když jsou zvyklé spíše na slunce a sucho, extrémní letní přísušky jim nesvědčí. 

Velmi efektní kultivar dračíků      

Zvláště  Penstemon cobaea je pro zahrady velmi cenný kultivar. Je to mimořádně efektní, ale zároveň i krátkověký druh. Přežije maximálně 3–4 roky. Pěstuje se ve štěrkovitých dobře propustných substrátech. Stejně jako ostatní dračíky výše jmenované vyniká i tento druh velkými pastelově zbarvenými květy a stálezeleností. Penstemon cobaea kvete bělavě růžovými až nafialovělými velkými květy s tmavě nachovým žilkováním. 

Dračíky lze využívat s úspěchem jako nádobové rostliny

Ačkoli se velkokvěté dračíky v našich zahradách pěstují hlavně ve společných trvalkových nebo letničkových záhonech v kombinaci s ostatními rostlinami, dají se skvěle využít i jako nádobové rostliny pro terasy a balkony. Tam působí velmi efektně. Ochotně vykvetou i podruhé. Nejlepší dojem vytvoří v kombinacích s dalšími rostlinami s odlišným typem růstu. Ideální je, pokud máme možnost dračíky pěstované v nádobách uložit na zimu na dostatečně světlé a zároveň chladné místo bez mrazu s teplotou do 0 °C. Takto spolehlivě přezimují. Poprvé rozkvétají začátkem července. Odkvetlá květenství odstřihneme, a tak se obvykle dočkáme dalšího kvetení koncem léta.

I přes jisté komplikace rozhodně stojí za to tyto krásné rostliny pěstovat, neboť dračíky přinášejí do našich zahrad výrazné pastelové barvy a neobvyklé tvary květů.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha