Pro sázení česneku je ideální podzim

Pro sázení česneku je ideální podzim

Rostliny, vydáno 27. 10. 2017

Oblíbená ingredience do pomazánek i vařených jídel musí mít ten správný říz. To však nejde bez potřebné kvality. Teď není nic snazšího, než si vypěstovat česnek vlastní. Poradíme vám, jak na to.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Paličák, nebo nepaličák?

Přemýšlíte, kterou odrůdu vybrat? Máte dvě základní možnosti. Pokud česnek neradi loupete a zároveň ho používáte často, třeba i v syrovém stavu, měli byste si vybrat paličák. Má větší stroužky a jemnější chuť. Musíte mu však v průběhu květenství odstřihávat pacibulky, jinak byste neměli žádnou úrodu. Nepaličák sice nevyžaduje takovou péči, jeho stroužky jsou však menší, takže vám zabere loupání více času. Každopádně sadbu kupte raději přímo v zahradnictví. Ten z hobby marketů je obvykle ošetřován chemickými látkami, aby dlouho vydržel v regálech, a výnosnost pak bývá nižší.

Sázejte ho v listopadu

Protože by při sázení měla být půda nejen písčitá, ale i poměrně chladná, ideálním měsícem na sázení česneku je právě listopad. Ten, kdo výsadbu příliš uspěchal, tím možná odstartoval nežádoucí bujení nežádoucích mykózních chorob.

Zemina by měla být suchá. Pokud jste ji už nepohnojili na konci léta, raději na to zapomeňte. Česnek čerstvě hnojenou zem nesnáší a už vůbec ne, když je k tomu použitý kravský hnůj nebo jiné organické hnojivo. Nesázejte ho na záhon, kde rostly cibule, hrách nebo pórek.
Palici nejdříve rozdělte na stroužky a ty sázejte do řádků vzdálených od sebe zhruba 30 centimetrů. Česnek dávejte asi 6 centimetrů hluboko při vzájemné vzdálenosti kolem 10 centimetrů. V zimě ho nezalévejte, ale zvláště na jaře nezapomeňte vytrhávat plevel, který by rostlině zbytečně bral potřebné živiny. Před zimou ho ochráníte přikrývkou ze slámy, která se však na jaře musí odstranit.

Nejdříve ho namořte

Pokud chcete zabránit tomu, aby sazenice napadli škůdci, jako jsou háďátko nebo vlnovník, musíte je namořit. K tomu je určený speciální roztok, který koupíte v drogeriích nebo hobby marketech a připravíte ho podle návodu. Potom do něj jednotlivé stroužky namočíte na 6 až 12 hodin. Až je vyndáte, tak je nechte na chvíli oschnout na savém papíře nebo je opatrně osušte.

Proč nečekat na jaro?

Zasadit česnek na podzim je rozhodně dobré rozhodnutí, protože lépe a dříve zakoření. Během tání a jarních dešťů pak získá dostatečnou vláhu, a to vám zajistí bohatou úrodu. Sklízet ji můžete už v červnu. Tím máte zároveň šanci, že bude dostatek suchých dní a vy se podaří bez potíží česnek usušit. Když ho sušíte ve vlhkém prostředí, tak snadno hnije a plesniví.

Text: Ivana Kukalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha