Prvosenka japonská aneb žádná zima netrvá věčně

Prvosenka japonská aneb žádná zima netrvá věčně

Rostliny, vydáno 20. 01. 2015

Každý jednotlivý květ, který se na jaře objeví mezi prvními, které probouzejí přírodu po dlouhé zimě, je zvlášť hodně vítaný a okouzlující. A mezi první jarní květy, které nacházíme jak ve volné přírodě, tak na našich zahradách patří prvosenky. Prvosenky, primule nebo také petrklíče jsou těmi rostlinami, které otvírají dveře jaru, aby mohlo v přírodě předvést, co všechno dokáže, vždy každý rok znovu a znovu.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Latinský název prvosenky je primula, což znamená posel jara. Jméno pro prvosenku jako jednu z prvních jarních květin tedy bylo vybráno jako velmi výstižné. Rod Primula, tedy jméno rodu bylo odvozeno od slova prima, což znamená první, jméno druhové veris, z latinského slova ver, znamená jaro. Celý tento velmi rozsáhlý rod zahrnuje na 500 druhů. Doba kvetení některých druhů zahrnuje nejen jaro, ale také i léto.

Všechny druhy petrklíčů vyrůstají z přízemní lisové růžice. Půjdete-li nyní na procházku do některého z lužních lesů, možná i vám se poštěstí nalézt již první rozkvetlé kvítky na klasických žlutých planých petrklíčích již nyní, neboť střídání velmi odlišných teplot v této nezvyklé zimě tyto rostliny dokonale mate. Některé druhy petrklíčů najdete spíše na slunečných polohách, jiné naopak na přistíněných stanovištích. Některým se daří dobře dokonce i ve skalních puklinách.

Prvosenka japonská (Primula Japonica) je jedním z druhů, kterým vyhovuje vlhčí půda, a tak jsou vhodné například k osázení břehů zahradních vodních ploch. Z listové růžice svěže zelené barvy vyrůstá jediná květní stopka dlouhá 40, ale někdy i 80 cm, která na sobě nese bohatá květenství sdružených rourkovitých, ale v případě prvosenky japonské spíše talířovitých květů v jednom až šesti přeslenech. Podle aktuálních klimatických podmínek květy rozkvétají v období od března až do června, někdy dokonce až do července. Okraje jejich květů mohou být vroubkované nebo zubaté.

Prvosenka japonská u nás zcela výjimečně zplaňuje. Zemí jejího původu je Japonsko. Zplanělou rostlinou se stala v Británii a u nás se pěstuje jako ukázkově krásná rostlina v zahradách. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která ve své domovině vyrůstá nejčastěji podél horských říčních koryt, kde zaplňuje doslova celé pásy. V našich záhonech však dává přednost mírnému zastínění a vlhčí půdě. Pěstována je v mnoha rozličných kultivarech.

Z velkého množství různobarevných odrůd můžeme dobře vybírat. Jedním druhem je například Primula japonica – prvosenka japonská A. Gray ‚Atropurpurea‘, je to poschoďovitá prvosenka se sytě karmínově červenými květy. Dosahuje výšky 30 – 40 cm a kvete v průběhu měsíců června až srpna.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: davesgarden.com, northcountry.jacksonwhelan.netdna-cdn.com, torpetidag.com, gopixpic.com, northcoastperennials.com, lurvely.com, aiko1.sakura.ne.jp, jardins-sans-secret.com, nikko-aqua.com, chikusakko.blogspot.com, f-pedia.r-cms.biz, thevermontgardener.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha