Psineček výběžkatý - roztomilá balkonovka

Psineček výběžkatý - roztomilá balkonovka

Rostliny, vydáno 15. 08. 2013

Balkonové rostliny nemusí být nutně zajímavé jen proto, že kvetou a pro bohatství květů na sebe poutají náležitou pozornost. Existuje rostlina, která je rozšířeně prakticky na všech kontinentech, je mrazuvzdorná a nadělá opravdu hodně parády, i když to, co na ní obdivujeme, jsou její svěže zelené drobné lístky.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Psineček výběžkatý (Agrostis stolonifera) bývá často nazýván jako „převislý bambus“.  Vzhledem k tomu, že bambusy patří mezi trávy, není toto označení zcela liché. Z botanického hlediska však tento „převislý bambus“ s těmi skutečnými bambusy nic společného nemá. Jelikož je mrazuvzdorný může se bez problémů pěstovat i vysazovat venku. Nejčastěji se s ním setkáváme jako s dekorativní převislou rostlinou, pěstovanou v závěsech na terasách a balkonech.  Pokud mu věnujeme dostatek péče a živin, vytváří dlouhé a husté závěsy vyhlížející jako hustý zelený vous.

Psineček výběžkatý nebo spíše jeho zvláštní poddruh se běžně využívá jako součást osiva pro trávníky. Jeho převislá forma se hodí právě k pěstování v dekorativních závěsech.

Časté obtíže růstu jsou u této rostliny způsobeny obvykle dvěma faktory. Tím prvním je nedostatek vody, který má za následek uschlé listy a druhým problémem je žloutnutí listů, které je důsledkem nedostatku dusíku. Se zálivkou se vždy řídíme tím, jak moc je rostlina vystavena slunci a větru, který ji také vysouší. Spotřeba vody u psinečku je poměrně velká, a tak je třeba sledovat, jestli netrpí nedostatkem zálivky. Avšak ani přemokření mu nevyhovuje, to může mít také za následek žloutnutí listů, stejně jako je tomu při nedostatku dusíku. Podobně jako okrasný trávník je tato rostlina náročná na živiny, takže je potřeba dodávat jí v přiměřeném množství i draslík a fosfor. V období růstu je nutné rostlinu přihnojovat dokonce každý týden.

K výsadbě rostliny do nádoby je třeba použít dobře propustnou zeminu, aby nedocházelo k jejímu přemokření. Během léta je dobré rostlinu několikrát zastřihnout a zkrátit, abychom ji udrželi v pěkném tvaru. Přitom můžeme opatrně odstranit zaschlé výhony. Ty jsou na rostlině zcela běžným jevem.

Pokud psineček výběžkatý použijeme k osetí trávníku, je vhodné zvolit odrůdu Providence. Získáme díky ní a chybějícím květním stvolům velmi hustý, hezky vypadající trávník vzpřímeného růstu. Používá se na výsevy nebo dosevy na všech plochách, kde je vyžadováno, aby byl trávník nízký a hustý, sečený nízko. Tato odrůda při výzkumech prokázala velmi dobrou odolnost vůči zátěži a rovněž vůči nedostatku vody. Taktéž m á velmi dobré regenerační schopnosti.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: vanherbaryum.yyu.edu.tr, pflanzenblog-in.de, leflanzenblog-in.de, gartner blog.de, shop.mein-schoener-garten.de, gapphotos.com, viiragzodunakanyar.hu, pbstrus.bho.pl, zauberstaude.de, ulsamer.at


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha