Pyracantha neboli hlohyně - dekorativní keř

Pyracantha neboli hlohyně - dekorativní keř

Rostliny, vydáno 17. 09. 2012

Možná jste nedávno procházeli kolem živého plotu obsypaného oranžovými plody, které vám tak trochu připomínaly jeřabinu a přemýšleli jste, o jaký keř se to vlastně jedná. Příroda má v zásobě opravdu velké množství rostlinných druhů, a tak se nám možná stává častěji, že přesně nedokážeme určit, o jakou rostlinu jde. Dnes si tedy představím jednu z nich – pyracanthu neboli hlohyni, dříve nazývanou i hlohovec patřící do skupiny růžovitých.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

V přírodě roste celkem asi 6 druhů, a to od jižní Evropy až po Čínu. Jsou to velmi rozsochaté stálezelené a trnité keře bíle kvetoucí. V létě se však jako zázrakem obsypou obrovským množstvím plodů velikosti hrachu, kterým říkáme malvičky. Mohou být v barvě šarlatové, pomerančově oranžové anebo sytě žluté. Ty pak rostliny zdobí přes celou zimu.
 
Hlohyně jsou vhodné zejména na nepropustné živé ploty, ale i jako svěží podrost. Dobře vegetují i v polostínu vyšších dřevin. Nejraději však mají dobrou propustnou půdu, spíše sušší a na slunném místě. Uplatňují se také v menších skupinách a některé druhy jsou vhodné i do nádob.

Svými četnými rumělkově červenými plody působí na podzim velmi pěkně odrůda Pyracantha coccinea Roem (hlohyně šarlatová). Je to poměrně vysoký keř dosahující výšky mezi 2 a 3 m, s mírně lesklými sytě zelenými listy. Květy má uspořádané v chocholících.

Velká inspirativní fotogalerie okrasných keřůokrasné keře inspirace fotogalerie


Odrůda Orange Glow se vyznačuje vzpřímeným řídce rozvětveným vzrůstem až přes 3 metry. Stále zelené lesklé listy vypadají velmi zdravě a rostlina velmi bohatě plodí, je tudíž okrasná po většinu roku. Plody mají žlutě oranžovou barvu.Hlohyně jsou velmi odolné, takže je není potřeba ani přistiňovat v předjarním období, abychom je ochránili před prudkým sluníčkem.Pyracanthy dobře snášejí i obsah vápníku v půdě, stejně jako například kdoulovce, skalníky, lýkovec anebo škumpa a meruzalky. Co se přihnojování týče, končíme s ním nejpozději v červenci, aby nové letorosty mohly dostatečně vyzrát ještě do příchodu zimy.


 
Pokud se rozhodnete pěstovat hlohyně na vaší zahradě, jistě oceníte jejich celkovou nenáročnost a velkou dekorační hodnotu. Můžete je nechat i částečně pnout po opoře anebo jimi zakrýt méně vzhledná místa vaší zahrady, i tam jejich pěstování splní svůj účel.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ebay.com, utgardens.tennessee.edu, nyme.hu, publicdomainpictures.net, rosliny.wymarzonyogrod.pl, pazodelasaletablog.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

22. 03. 2018 Reagovat
ktos: cos poszlo nie tak

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha