Rdesna – oblíbené atraktivní rostliny do zahrad

Rdesna – oblíbené atraktivní rostliny do zahrad

Rostliny, vydáno 29. 07. 2014

K velmi oblíbeným atraktivním rostlinám patří také rdesna (Polygonum). Je známo na 150 druhů, ale jako u většiny rostlin, v zahradách se za okrasným účelem pěstuje jen několik z nich. Rdesna dorůstají podle druhu výšky od 20 cm až do 4 metrů, v případě těch převislých, pnoucích se po oporách je to i 10 metrů.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Polygonum capitatum

K jednoletým rdesnům patří Polygonum capitatum. Tento druh vytváří polykormony až porosty lodyh s kopinatými, středně zelenými listy, výraznou střední žilkou a klasovitými květenstvími narůžovělé barvy.

Polygonum compactum

Polygonum compactum dosahuje v růstu výšky okolo 60 cm, má bílo-červené klasovité květy.

Polygonum orientale

U pěstitelů se těší oblibě i odrůda Polygonum orientale díky své nápadně sytě červené barvě květů.

Polygonum affine

Až z Himaláje pochází Polygonum affine. Jeho listy jsou zelené i v zimě.

Polygonum aubertii

Tento druh řadíme k mimořádně bujně rostoucím dřevinám, má bílé až narůžovělé kvítky, které nejsou příliš vzhledné. Jedná se o rostlinu skromnou, nenáročnou na půdu a dobře rostoucí jak na slunci, tak ve stínu.

Polygonum spaerostachyum

Tento druh rdesna na zimu vyžaduje přikrývku z chvojí.

Polygonum baldschuanicum

Velké množství bílých kvítků na sobě nesou rostliny Polygonum baldschuanicum. Tento druh je pnoucí, dokáže se šplhat po zdech i střechách domů. Nárůst jeho hmoty každoročně činí okolo 3 metrů na každém z výhonů. Je to milovník neohraničených prostor, který se snaží dobývat si stále nová teritoria. Vzhledem k tomu, že tento druh rdesna pro svůj bujný růst vyžaduje občasný průklest, nehodí se vysazovat jej do malých zahrádek.

Pěstební podmínky

Všechny druhy rdesna milují vlhkou půdu, slunná stanovištěm, ale snesou i polostín. Kvetou od března do září a množí se nejčastěji dělením, ale rovněž výsevem. U většiny druhů rdesna je dobré počítat s tím, že se jedná o silně expanzivní rostlinu, která může také zplanět a na zahradě při nekontrolovaném šíření zadusit i některé jiné v okolí rostoucí rostliny.

Zkuste variabilní opěry

Rostliny, které dorůstají výšky 10 - 12 metrů se znamenitě hodí k rychlému ozelenění velkých ploch plotů, k popnutí pergol, loubí, sloupů a také starých odumřelých stromů. Aby se rostliny pnuly po stěnách vašeho domu, je potřeba jim zpočátku pomoci. K tomuto účelu se velmi hodí praktické variabilní opěry, které se dají roztahovat do výšky i do šířky. Ke zdi je můžete jednoduše přitlouct hřebíky. Můžete si je rovněž sami vyrobit, či zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: wildlifeofhawaii.com, cnseed.org, delawarewildflowers.org, cdhs.us, permacultuurnederland.org, swbiodiversity.org, climbingolder.net, phytoimages.siu.edu, loghouseplants.com, greenly.ro, kolibrikerteszet.hu, pendeengardeningclub.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha