Rostliny do stínu prozáři temná místa zahrady

Rostliny do stínu prozáři temná místa zahrady

Rostliny, vydáno 08. 06. 2010

Skrytá, stinná a zapadlá místa jsou často outsiderem zahrady. Stačí ale jen trochu prořezat větve, hluboký stín proměnit v polostín a prostor osadit. Temný kout pomocí správných rostlin změníte v romantické zákoutí s nádechem tajemna, kde se bude krásně odpočívat i v horkých letních dnech!

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Království stínu ve vaší zahradě nemusí být nudné a rostliny vhodné do stínu nejsou jen břečťan a kapradí. Mnoho rostlin má svou \"stínomilnou\" variantu. Platí to jak pro  popínavky, tak pro půdopokryvné rostliny, květiny i kuchyňské bylinky.  Na stinná stanoviště, jako podsadbu pod stromy a keře, dejte lesní rostliny, které milují polostín i hluboký stín - jejich typickým zástupcem je kapraď samec. Sazenice jsou ke koupi často na internetu od soukromých pěstitelů. Například na adrese rostliny-zahrada.cz. Temná místa prosvětlí další milovnice stínu, dekorativní  bergénie (bergenia cordifoliea) a to svými světle růžovými nebo bílými  kvítky na dlouhých stoncích. Její kulaté okrasné listy zdobí zahradu celoročně, i přes zimu. Půdopokryvný barvínek koupíte na zahradnictvifous.cz. I některé aromatické bylinky vysaďte do polostínu - například mátu nebo kerblík.

Hosta (bohyška, funkie)
Hosta je ideální rostlina do stínu, na severní stranu domů a podobně. Existuje mnoho variant této rostliny s ozdobnými listy, z nichž asi nejkrásnější jsou světle a šťavnatě zelené kultivary Royal Standard. Bílé květy se objeví na dlouhých stoncích v srpnu a vydrží do září.  Hosta je velmi vděčná rostlina, vyznačuje se dlouhou životností, vysokou dekorativností (krásně lemuje severní cestu k domu) a minimálními nároky - chce jen stín a humózní půdu. Brzy na jaře, když z půdy vyraší listy, můžete ostrým rýčem trs rozdělit a rozsadit. Sazenice najdete na zahradniprodejce.cz.

Rostliny do stínu prozáři temná místa zahrady

​Břečťan vertikálně i horizontálně
Břečťan supluje trávník tam, kde se trávě pro nedostatek světla nedaří. Plazí se po zemi a tvoří krásné koberce; zároveň se ale vydává na cestu vzhůru; plazí se po zdech a plotech a všem, co mu přijde do cesty. Jestli jste se pro zelené nebo bílo zelené lístky břečťanu rozhodli, kupte nejraději břečťan obecný - Hedera Helix, ten je velmi odolný a zdobí zahradu bez újmy i v mrazech; jiné druhy mohou namrzat. Břečťan, který vyžaduje stinné nebo polo-stinné stanoviště, prodává například zahradnictvisedlacany.cz. Mezi další rostliny do stínu patří popínavka přísavník pětičetný, nabízí zahradni prodejce.cz. Náhražkou trávníku na stinných místech může být nízká trvalka pasychandra (Pachysandra Terminalis), která se rozroste na velké ploše.

O další rostlině, které nevadí stín, si přečtěte v článku Exotický bambus na vaší zahradě.

Alena Jansová
Foto: sazenice-smaragd.cz, dreviny-okrasne.cz, homeand garden, goldenbrookhostas, ginkgo-praha.org, soquel, hovedailyphoto.blogspot.com, photoree.com, pictokon.net, about-garden.com, beginner-gardening.com, carolynsshadegardens.com, carolynsshadegardens.com, buddgardens.com, cliffordsperennialandvine.com, my-photo-gallery.com, garnek.pl, naturespot.org.uk, apzeldinimas.biz, lifeamongtheleaves.blogspot.com, florafinder.com, shadycreekgardens.com, naturespot.org.uk, hemingwaydesigns.net, capel.verygreen.co.uk, lemis.com, leicestershirevillages.com, wildaboutbritain.co.uk, mediabasen.no


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha