Rostliny k výsadbě do kyselých půd

Rostliny k výsadbě do kyselých půd

Rostliny, vydáno 06. 06. 2012

Většinou bývají kyselé půdy osazovány tak, že jsou z nich vytvořena přírodní vřesoviště, často se do těchto půd vysazují i hortenzie případně rododendrony a azalky. Ale rostlin, které na těchto místech budou prospívat, je mnohem více.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Je možné samozřejmě rostliny kombinovat, a to třeba tak, že pod keř hortenzie, který je již dostatečně vzrostlý, vysadit ještě nižší rostliny anebo rostliny s jiným vybarvením květů vysadit do okolí. Zkrátka hortenzie nemusejí být nutně vždy a všude vysazovány jako solitéry.

Nabídku rostlin do kyselých půd výrazně rozšiřují i další druhy jako například: Udatna lesní – Aruncus dioicus – velmi podobná čechravě, na rozdíl od které má květenství pouze ve smetanové barvě. Jedná se o vzdušnou a vysokou lesní rostlinu kvetoucí na konci jara. Záhon tedy budou zdobit v době, kdy hortenzie teprve nabírají síly ke kvetení.

Kyselé a vlhčí půdy stejně tak jako hortenziím, vyhovují i kontryhelu měkkému - Alchemilla mollis. Jedná se o tzv. výplňovou rostlinu, která si může své místo najít snad na každé zahradě. Svými květy světle žluto-zelené barvy rozzáří každé zákoutí. Navíc je tato rostlina často a s velkým efektem kombinována v nejrůznějších aranžích. Nemusíte jej nutně pěstovat na vlhkém místě, snese i půdy sušší.

Sporýše čili Verbena bonariensis obvykle vidíme spíše v truhlících, jako osvědčenou letničku v nejrůznějších působivých barvách. Avšak tento druh má velmi zajímavého příbuzného a tím je sporýš argentinský. Pozornost upoutá svými chudě větvenými typickými stvoly s fialovými chomáčky květů na koncích. Na kvalitu půdy je nenáročný, ale potřebuje k životu vždy dostatek sluníčka. Trvalé zamokření nesnese, a tak je třeba dobře zvolit místo jeho výsadby.

Dlužicha – Heuchera je známa možná spíše ve svém purpurovém nebo nachovém zabarvení. Tato odrůda se však jako podsadba k hortenziím nehodí. Působí totiž spíše dominantně, a tak bychom měli k hortenziím volit jednoznačně odrůdu se zelenými listy a bílou nebo stříbrnou kresbou například odrůda Pepermint Ice.

Jestliže zvolíte některou z těchto rostlin ke kombinované výsadbě s hortenziemi, uvidíte, jak jim to společně bude na záhonech slušet. Pro tento typ výsadby však volte pouze hortenzii odrůdy macrophylla. Jiné odrůdy hortenzií mají totiž jinak rostoucí habitus i charakter květů. Kombinování výše uvedených rostlin s těmito typy by nepřineslo kýžený efekt.

Je jasné, že rostliny stejně jako lidé, mají své nároky a dobře se jim daří tam, kde jsou jejich požadavky, a to nejen ty na půdní podmínky, dobře splněny. Jestliže jim tedy k výsadbě připravíme vhodné místo a správnou zeminu, jistě nás za to odmění bohatým růstem a ještě bohatším kvetením.

Nejste si jisti, jaká je půda na vaší zahradě? Více v našem článku Na půdě záleží – udělejte test na zjištění kvality

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gardenguru.me, perryhillnurseries.co.uk, valleyviewfarms.blogspot.com, gardenbuilders.co.uk, alleyann.ru, lifestylegarden.blogspot.com, allpetnews.com, red-grey.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

03. 04. 2017 Reagovat
Vojtach Robinson: LOOOOOOOOOOOOOOLLLL

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha