Rostliny na terase

Rostliny na terase

Rostliny, vydáno 17. 04. 2014

Kdo má terasu nebo alespoň balkon či lodžii, kam se vejde stolek a židle, tráví zde v létě hodně času. Když ráno a večer slunce tolik nepálí, je nám tu nejlépe. Takových hodin nás v dlouhých letních dnech čeká hodně. Když se navíc obklopíme květinami, vznikne náš malý soukromý letní ráj.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Rostliny na terasy a balkony prostě patří, bez nich je tu jaksi prázdno a příliš stroze. Letnit se tu s námi bude většina pokojovek, na okenních parapetech najdou místo truhlíky s červenými či růžovými muškáty nebo modrými, bílými a fialovými petuniemi, z truhlíků po stěnách dolů mohou viset bohatě kvetoucí lichořeřišnice nebo jen některé svěže zelené převislé rostlinky.

Pokud na terase stolujete, podpořte svou chuť k jídlu květinami pestrých barev. Pestrost letních květů nás ale bude inspirovat všeobecně, pokaždé v ní najdeme něco nového, co naše smysly příjemně naladí. Pokud máte velkou terasu, můžete se rozmáchnout do šířky, rozmístit květináče a truhlíky v různých aranžmá do několika zátiší. Na menším prostoru musíme být úspornější, tady vás ale zase nic neomezuje ve vertikálním rozmístění rostlin. Mohou viset ze stropu lodžie nebo balkonu, na stěnách a v pár květináčích se tu budou dobře vyjímat štíhlé vysoké květiny.

Pro zkušené pěstitele jsou tu typické terasové krásky, které zde mají dostatek tepla, třeba středomořské oleandry, olivy, citrusy, mandevilla, bougainvillea, granátová jablka, strelizia, hortenzie, mučenky, olověnce, palmy, vavřín, myrta a samozřejmě levandule. Na pěstování posledně jmenované si ale může troufnout i méně zkušený teasový zahradník. Zahrada ve středomořském stylu na terase či balkonu krásně vynikne a snadno zde udržíme její styl.

Někdo dá přednost zeleným zakrslým jehličnanům, jiný dokonce ovocným stromkům pěstovaným v nádobách. Speciální odrůdy jabloní, hrušní i švestek mají sloupovitý vzrůst a při dobré péči z nich můžete mít velice pěknou sklizeň. Protože zemina z nádob se ale rychle vyčerpá, vezměte na pomoc odborné rady a podle nich po celou sezónu stromky přihnojujte.

Milovníci kamenů a mezi nimi se krčících statečných alpinek si na terase i balkonu také užijí. Velice dekorativní jsou třeba kamenná nebo betonová korýtka a v nich miniaturní skalky se sukulenty a maličkými trsy travin i mechů. Kameny se pak dobře vyjímají i mezi květináči, když zvolíte několik kamenů vyšších, můžete do nich dlátem vysekat mističku, do ní dát trochu zeminy a pěstovat tu třeba netřesky nebo lomikameny, stačí jim opravdu velmi málo půdy, aby spokojeně rostly.

Rostliny nemusí být v klasických květináčích, ale třeba ve starých hrncích, porcelánových mísách na polévku, soudkách, nebo třeba i ve starém rozšklebeném škrpálu – nápadů se najde hodně. Pamatujte, že méně je více, ať terasa není přeplácaná. Pokud se vám líbí tvarově různorodé nádoby, dejte jim třeba alespoň nátěr jednou barvou, výborně v zeleni vypadá jasná modrá nebo žlutá, půvab nádob tak vynikne, ale nebude působit kýčovitě.

A kdo touží po úrodě ovoce a zeleniny, najde na balkonu možnost pěstovat vertikálně třeba jahody nebo okurky na síti napnuté na stěnu, kolem tyče omotané maliny či ostružiny ve větším květináči, rajčata a papriky v pytlích a samozřejmě nejrůznější bylinky v květináčích a truhlíkách.

Text: Gabriela Koulová
Foto: yourbalconygarden.yoyoro.net, wonderfulengineering.com, iroonie.com, continuum-hypothesis.com, indohomedesign.com, ranzom.com, homegardenair.com, tuiwoa.com, cgarchitect.com, pastelpatterns.com, homesii.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

23. 04. 2014 Reagovat
Petra: je to velmi prakticke pestovat si vlastni zeleninu a ovoce a hlavně zdravé!

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha