Rostliny pod vlivem Měsíce

Rostliny pod vlivem Měsíce

Rostliny, vydáno 16. 04. 2013

Nikdo nepopírá, že život rostlin ovlivňuje Slunce, množství jeho paprsků a na jedné straně životodárného, na druhé straně ale i zničujícího žáru. Vliv Měsíce na rostliny mnoho lidí považuje za šarlatánství, přitom je to ale vlastně stejné jako se Sluncem – nejbližší nebeské těleso svou silou život na Zemi ovlivňuje zcela nepopiratelně.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Nejznámější je jistě příklad mořského přílivu a odlivu, způsobený přitažlivostí Měsíce. Lidé citlivý k přírodním jevům pak většinou znají proměny nálad a kvality spánku za úplňku. A houbaři by na vliv Měsíce vsadili poslední groš – v době, kdy Měsíc dorůstá, houby prostě víc rostou.

Ohlédnutí za starými hospodáři
Jestliže magnetická síla Měsíce dokáže pohnout masami vod v oceánech, je jisté, že má vliv i na vodu v živých organismech – vždyť živá buňka je tvořena až z osmdesáti procent právě vodou. Není třeba se skepticky usmívat, ještě na počátku 20. století byla pravidla lunárního kalendáře vyučována po celém „civilizovaném“ světě na zahradnických a zemědělských školách. Ve starých selských rodech se kalendáře s poznámkami o vlivu přírodních jevů, tedy i fází Měsíce na rostliny a zvířata, předávala z pokolení na pokolení – dobrý hospodář totiž nikdy nepohrdl zkušenostmi předků.

Pohyb Měsíce na obloze
Lunu ponechme básníkům, mluvme raději o Měsíci, snad se vám tak vše bude zdát důvěryhodnější. Jak se náš satelit po nebi pohybuje? První fází je novoluní, kdy Měsíc nevidíme, protože leží v přímce mezi Zemí a Sluncem. Poté se pomalu přesune do první, druhé a třetí čtvrti, až po 27 dnech a přibližně 8 hodinách spatříme na obloze úplněk. Zároveň ale v průběhu té doby Měsíc na obloze stoupá a klesá, jeho síla je tedy ovlivňována nejen postavením vůči Slunci, ale i postavením na oběžné dráze vůči Zemi. Astronomové prominou, vše je samozřejmě mnohem složitější, pro nás zahradníky ale toto vysvětlení postačí.

Množství vody znamená sílu
Zahradnické lunární kalendáře pracují většinou s fázemi Měsíce během 28 dnů, ty podrobné pak ještě přidávají i vliv stoupání a klesání Měsíce. Vynechejme průchod astrologickými znameními během stoupání a klesání, to už jsme skutečně více v oblasti mystických dohadů, zůstaňme jen u ověřitelných přírodních sil. Měsíc v úplňku má samozřejmě největší sílu, v období dorůstání od druhé čtvrti do úplňku tak postupně stále více táhne životodárnou vodu do nadzemních částí rostlin. V českém lunárním kalendáři najdeme tuto fázi označenou jako D - dorůstání. Naopak fáze C – couvání, stahuje rostlinné šťávy do kořenů, oddenků a cibulí.

Kdy sklízet, prořezávat, hnojit
Novoluní nepřeje sázení a vysévání. Zato v této době můžete stříhat živé ploty i prořezávat ovocné stromy, nejsou tak citlivé na bolestivé zásahy. Než Měsíc doroste do první čtvrti, věnujeme se půdě – přihnojujeme, okopáváme. Teprve když se objeví druhá čtvrť, ošetřujeme nadzemní části rostlin, sbíráme listy, semena a plody léčivých bylin a ovoce k přímému konzumu. Za úplňku jsou nadzemní části rostlin nejcitlivější, takže je raději necháme být, nestříháme ani nezaštipujeme třeba rajčata. Jak Měsíc ubývá, nastává nejvhodnější doba k výsevu, vysazování a přesazování, ale také ke sklizni všeho, co chceme uskladnit. V této době je také nejlepší čas pro posekání trávníku a likvidaci plevele. Zdá se vám složité sledovat pohyb Měsíce po obloze? Pořiďte si pomocníka – u nás vychází několik lunárních kalendářů, sáhněte po některém, co se podrobně zabývá právě zahradničením a podává návod na každý den v roce. Pak už stačí jen nalistovat příslušnou stránku, abyste věděli, zda si máte zrovna nachystat sekačku na trávu nebo hnojivo, zda více zalévat nebo zastřihovat, kdy zbavovat záhony plevelů, kdy bojovat proti plísním. Ostatně mnoho zkušených zahradníků si vede vlastní kalendář, ve kterém si poznamenává i to, jak které ošetřování rostlinám prospělo v různých fázích Měsíce. Vlastní zkušenost je totiž nejlepší, zohledňuje i místní podmínky vaší zahrady. Měsícem se tedy můžete nechat při zahradničení vést, na ostatní přírodní jevy ovšem nezapomínejte. Po prudkých deštích zkrátka nebudete do přemokřené zeminy vysévat, i když je Měsíc zrovna v ideálním postavení.

Text: Gabriela Koulová
Foto: newmoonoldmagick.com, rosesandgardens.com, countryfarm-lifestyles.com, lookinguntojesus.net, emeslawncare.biz, todayshomeowner.com, guardian.co.uk, mykoweb.com, hawkswingorganicfarm.com, borgosantopietro.com, gardeninginfozone.com, homeandgardenideas.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha