Rostliny s pestře zbarvenými listy

Rostliny s pestře zbarvenými listy

Rostliny, vydáno 12. 11. 2018

Jen málokterý zahrádkář nepropadne kouzlu výrazně zbarvených listů různých druhů dřevin či trvalek. Jenže tyto rostliny mají opravdu specifické použití, nesmí jich totiž být příliš. Pokud to s nimi přeženete, může zahrada dokonce působit až nevkusně. Pojďme se společně podívat na to, jak tyto rostliny používat a jaké kultivary můžete vyzkoušet třeba i vy sami.

Rostlina dne

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský je opadavý keř nižšího vzrůstu, dorůstá totiž výšky maximálně 1 m. Na výhoncích můžete najít...

S ničím se to nesmí moc přehánět, což u rostlin s listy panašovanými nebo pestře zbarvenými platí dvojnásob. Není na tom samozřejmě nic špatného, ono je totiž poměrně těžké nepodlehnout kouzlu těchto rostlin. V zahradnictví je nabídka opravdu lákavá a barevně atraktivní kultivary vypadají v květináči poměrně zajímavě.

Na rodinných zahradách to ovšem už taková sláva není, přeci jenom dřeviny se žlutě zbarvenými listy budou vždy působit vedle červenolistého sortimentu poněkud dominantně. Pestré barvy přitahují pozornost, někdy až příliš. Pokuste se tedy najít nějakou zlatou střední cestu. Panašované rostliny do okrasné zahrady patří, ale měl by to být jen decentní doplněk, jakési zpestření třeba i vzhledově fádního tmavého zákoutí, kterému chcete dodat nějaké veselé barvy.

Co určitě nedělejte

I zahradní architekti tyto rostliny rádi ve svých výsadbách používají, jedná se přeci jen o poměrně atraktivní rostliny, které budou krásné i mimo dobu kvetení. Jenže vedle sebe tyto barevné kultivary už tak zajímavě nepůsobí, výsledek může být spíše disharmonický.

Raději tedy tyto pestré kultivary vysazujte poblíž rostlin se vzhledově neutrálními listy, které jsou okrasné spíše květy. S množstvím to všeobecně moc nepřehánějte a určitě nevysazujte více pestrých kultivarů vedle sebe.

Pokud chcete dosáhnout výrazného efektu, spíše k sobě sesazujte více kusů od jednoho kultivaru, který v případě trvalek vytvoří větší barevnou skupinu. U dřevin mnohdy postačí třeba i jediný kus rostliny s pestrými listy na jedinou menší zahradu. Velké množství různě zbarvených rostlin se bude v kompozici navzájem „přebíjet“.

Pestrolisté trvalky

Asi nejznámějším rodem, který se pyšní druhy a kultivary s různě zbarvenými listy, a které se navíc hodí i pro výsadbu do stínu, jsou bohyšky (Hosta). Kultivary se liší nejen velikostí listů, celkovou výškou i zbarvením květů, jejichž barevná škála se pohybuje v odstínech bílé a fialové, ale nepřeberné možnosti nabízejí i listy v odstínech svěže či tmavě zelené, výjimkou ale není ani sivě zelená. Kultivary se vyznačují také různým typem panašování v barvě bílé, krémové nebo žluté.

Pokud máte rádi pestré panašování, můžete vyzkoušet třeba kultivary Fire and Ice, Firn Line, Gypsy Rose, Lakeside Cupcake nebo také Ice Cream. S mnohem pestřejší barevnou paletou přichází rod dlužich (Heuchera). Jejich listy se barví od temně fialové přes korálově červenou až po svítivě oranžovou krémovou nebo dokonce temně zelenou se šedým mramorováním.

Dlužicha (Heuchera americana) v kultivaru Marvelous Marble vytváří listy mramorované, Autumn Leaves korálově červené, Berry Smoothie sytě růžově oranžové, Blondie in Lime zase limetkově zelené a Electra svítivě zelenkavé s oranžovou žilnatinou. Kultivary dlužich mohou představovat drobné umělecké dílko ve výsadbě vytvořené pro pohled z blízka, hodí se také do nádob jako nevšední barevná okrasa na odpočinkovou terasu.

Okrasné trávy

S panašovanými listy se samozřejmě setkáte také v říši okrasných trav. Dobrým příkladem je ostřice (Carex morowii) kultivaru Vanilla Ice nebo rákosík japonský (Hakonechloa macra) ´Aureola´.

Dřeviny s pestrým zbarvením

U stromů a keřů nás mnohdy zajímá především podzimní zbarvení listů, některé ovšem nabízejí pestré listy prakticky od jara do podzimu. Z keřů můžeme zmínit například svídu spurnou (Cornus controversa ´Variegata´), svídu bílou (C. alba ´Spaethii´), kultivary brslenu Fortuneova (Euonymus fortunei ´Emeradl´n Gold´, ´Silver Queen´, ´Emerald Gaiety´ či ´Gold Splash´), ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium ´Aureum´) či polokeř mnohdy zmiňovaný jako trvalka barvínek menší (Vinca minor ´Ilumination´). Šlechtění se ovšem nevyhnulo ani stromům. I ty mohou nabídnout pestrolisté kultivary, s nimiž to na zahradě určitě ale nepřehánějte. Za zmínku stojí javor babyka (Acer campestre ´Carnival´), liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera ´Aureomarginatum´) nebo třeba javor klen (Acer pseudoplatanus ´Leopoldii´).

 

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha