Rozchodnice růžová přinese harmonii do vaší zahrady

Rozchodnice růžová přinese harmonii do vaší zahrady

Rostliny, vydáno 16. 09. 2011

Horská rostlina, jejíž kořen příjemně voní, navíc je chráněná a extrakt z ní se používá jako léčebný prostředek. Rozchodnice by neměla chybět na žádné skalce – důvodů pro její pěstování je spousta, stačí se do nich jen začíst.

Rostlina dne

Krásnoplodka

Krásnoplodka

Stálezelené nebo opadavé keře i stromky, letorosty jsou kulaté až čtyřhranné, listy pilovité, květy drobné, plody...

Přestože by se mohlo zdát, že rozchodnice příliš krásy nepobrala, neobvyklá rostlina si určitě vaši pozornost zaslouží. Patří totiž mezi rostlinné stimulátory a dokáže tak vaší zahradě i vám dodat doslova vyjímečnou harmonii. Navíc je snadné ji pěstovat i rozmnožovat, což se například o jejím blízkém kolegovi ženšenu říct nedá.

Oddenky voní po růžích

Rozchodnice růžová patří mezi tlusticovité. Její tlusté a masité oddenky mají zlatavou barvu a pokud dostatečně narosotu, dosahuje jejich váha téměř 1 kg. Krátké lodyhy vyrůstají z růžice listů, které mají nenápadnou šedozelenou barvu.Drobné květy jsou žluté až hnědočervené, u samičích rostlin jsou často mnohonásobně menší než u těch samičích. Její druhové jméno – růžová – není totiž odvozeno od barvy, ale od vůně růží, kterou voní kořen poté, co jej rozemnete v rukách.

Chráněná a neobvyklá

Rozchodnici potkáte v přírodě docela často. Vyskytuje se v Karpatech a v ostatních evropských horách, třeba v Tatrách a na Malé Fatře, zároveň i v Malé Asii, v Mongolsku nebo třeba na Dálném východě. Dávejte pozor, často bývá chráněná. Není ale probém ji vypěstovat přímo ze semene nebo z tlustých oddenků.Miluje sluníčko a příliš nemusí mokrá stanoviště. Semínka můžete zasít na jaře i na podzim, nebojte se rostlinky předpěstovat v malém květináči a do půdy na zahrádce je zasadit až tak po prvním měsíci života v květináčku.

Koktejl zdravých látek

Rozchodnice obsahuje doslova koktejl zdravých látek: flavonoidy, rosiridol a rosiridin, heteroglykosidy, ale i steroidy. Je bohatá i na organické kyseliny – citronovou, vinnou, jantarovou nebo jablečnou, také na silice a třísloviny. Na Altaji na její léčebné účinky přišli už před čtyřmi stovkami let.Dokázala léčit nemoci, ale hlavně pomohla těm, co těžce pracovali. Pomáhá totiž po ifekčních nemocích a traumatech. Dokáže srazit horečku, ale i vyléčit některé žaludeční nebo gynekologické nemoci. Dokáže upravit spánek i chuť k jídlu.

Připravte si léky sami

U nás většinou na exktrakty nebo jiné přípravky z rozchodnice v obchodech nenarazíte, proto si musíte připravit léčivé směsi sami. Pamatujte ale, že nic se nesmí přehánět. Jako u většiny rostlin, i u rozchodnice se varem léčivé látky zničí. Nejlepší je proto udělat prášek z oddenku a připravit z něj nálev za studena.I když neobsahuje kofein, dokáže mu směle konkurovat. Její účinky jsou především stimulační, zlepšuje paměť, zvyšuje bdělost a imunitu. Často bývá součástí přípravků pro sportovce, a to hlavně pro ty vytrvalostní jako jsou cyklisti nebo běžci. Stále ještě váháte, jeslti jí rezervovat na zahradě místo?

Martina Gajdošová
Foto: naturepicture.cz, terrytalksnutrition.com, htmhelp.com, bestpicturesof.com, luontoportti.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha