Rozchodnice růžová přinese harmonii do vaší zahrady

Rozchodnice růžová přinese harmonii do vaší zahrady

Rostliny, vydáno 16. 09. 2011

Horská rostlina, jejíž kořen příjemně voní, navíc je chráněná a extrakt z ní se používá jako léčebný prostředek. Rozchodnice by neměla chybět na žádné skalce – důvodů pro její pěstování je spousta, stačí se do nich jen začíst.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Přestože by se mohlo zdát, že rozchodnice příliš krásy nepobrala, neobvyklá rostlina si určitě vaši pozornost zaslouží. Patří totiž mezi rostlinné stimulátory a dokáže tak vaší zahradě i vám dodat doslova vyjímečnou harmonii. Navíc je snadné ji pěstovat i rozmnožovat, což se například o jejím blízkém kolegovi ženšenu říct nedá.

Oddenky voní po růžích

Rozchodnice růžová patří mezi tlusticovité. Její tlusté a masité oddenky mají zlatavou barvu a pokud dostatečně narosotu, dosahuje jejich váha téměř 1 kg. Krátké lodyhy vyrůstají z růžice listů, které mají nenápadnou šedozelenou barvu.Drobné květy jsou žluté až hnědočervené, u samičích rostlin jsou často mnohonásobně menší než u těch samičích. Její druhové jméno – růžová – není totiž odvozeno od barvy, ale od vůně růží, kterou voní kořen poté, co jej rozemnete v rukách.

Chráněná a neobvyklá

Rozchodnici potkáte v přírodě docela často. Vyskytuje se v Karpatech a v ostatních evropských horách, třeba v Tatrách a na Malé Fatře, zároveň i v Malé Asii, v Mongolsku nebo třeba na Dálném východě. Dávejte pozor, často bývá chráněná. Není ale probém ji vypěstovat přímo ze semene nebo z tlustých oddenků.Miluje sluníčko a příliš nemusí mokrá stanoviště. Semínka můžete zasít na jaře i na podzim, nebojte se rostlinky předpěstovat v malém květináči a do půdy na zahrádce je zasadit až tak po prvním měsíci života v květináčku.

Koktejl zdravých látek

Rozchodnice obsahuje doslova koktejl zdravých látek: flavonoidy, rosiridol a rosiridin, heteroglykosidy, ale i steroidy. Je bohatá i na organické kyseliny – citronovou, vinnou, jantarovou nebo jablečnou, také na silice a třísloviny. Na Altaji na její léčebné účinky přišli už před čtyřmi stovkami let.Dokázala léčit nemoci, ale hlavně pomohla těm, co těžce pracovali. Pomáhá totiž po ifekčních nemocích a traumatech. Dokáže srazit horečku, ale i vyléčit některé žaludeční nebo gynekologické nemoci. Dokáže upravit spánek i chuť k jídlu.

Připravte si léky sami

U nás většinou na exktrakty nebo jiné přípravky z rozchodnice v obchodech nenarazíte, proto si musíte připravit léčivé směsi sami. Pamatujte ale, že nic se nesmí přehánět. Jako u většiny rostlin, i u rozchodnice se varem léčivé látky zničí. Nejlepší je proto udělat prášek z oddenku a připravit z něj nálev za studena.I když neobsahuje kofein, dokáže mu směle konkurovat. Její účinky jsou především stimulační, zlepšuje paměť, zvyšuje bdělost a imunitu. Často bývá součástí přípravků pro sportovce, a to hlavně pro ty vytrvalostní jako jsou cyklisti nebo běžci. Stále ještě váháte, jeslti jí rezervovat na zahradě místo?

Martina Gajdošová
Foto: naturepicture.cz, terrytalksnutrition.com, htmhelp.com, bestpicturesof.com, luontoportti.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha