Rozrazil neboli Veronica na vaši terasu

Rozrazil neboli Veronica na vaši terasu

Rostliny, vydáno 13. 04. 2012

Mimořádně rozmanitá, báječně vypadající a půvabná svou jemností je Veronica neboli rozrazil. Vypadá kouzelně nejenom na zahradě, ale i v květináčích anebo ve váze. Tato mnohotvárná rostlina může zaujmout své místo třeba i na vaší terase.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Může mít porobu půdopokryvné květiny stejně tak i statné rostliny ozdobné květem. Patří mezi vzácné trvalky, které mají modrý květ. I proto byl rozrazil vždy tak trochu považován za vzácnost. Nyní jeho obliba prudce stoupá, a to i díky možnosti pěstovat jej v nádobách. Nízké druhy jako rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) nebo Veronica peduncularis  jsou vhodné do skalky, kde utvoří husté polštáře, které se v období od května do června zbarví velkým bohatstvím drobných květů. Ne nadarmo byla Veronica prostrata takto pojmenována.

Středně vysoké druhy jsou zase vhodnější pro pěstování v nádobách a dají se dobře využít i v některých záhonech. Například rozrazil klasnatý (Veronica spicata), který kvete od června do srpna je k dostání také s květy v růžové nebo bílé barvě. Roste vzpřímeně, ale dosahuje výšky pouze od 20 do 50 cm. Daří se mu v každé kypré a na živiny bohaté půdě. Rostlině se zavděčíte slunným stanovištěm.

Rozrazil ožankový (Veronica teucrium) vás jistě okouzlí květy intenzivních modrých odstínů. Dorůstá výšky mezi 20 a 40 cm a stává se, že po dešti nebo silném větru jeho květní klasy polehnou do okolního porostu.  Rozrazilu klasnatému i ožankovému vyhovují slunná stanoviště a suchá půda.


 
K vysokým odrůdám patří rozrazil dlouholistý (Veronica longifolia) a rozrazil virginský (V. virginica), které dorůstají do výšky 1 až 2 metry! Vysoké druhy se hodí pro tvorbu květinových vazeb a aranžmá. Jemné kvítky rozrazilů na dlouhých stoncích zkrášlí každou kytici. Například z darů letních květinových záhonů můžete vytvořit pomocí plaménku, rozrazilu a vzdušných okrasných trav okouzlující bohatou kytici.

Ve vrcholném létu, kdy tyto nádherné rostliny rozvinou své květy na dlouhých stopkách, budou na trvalkovém záhonu jistě vyhledávanou podívanou.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: flcity.ru, picasaweb.google.com, sunwatchersbulletin.com, webphotos.com.au, kerteszlettem.blogspot.com, pflanzen-resort.blogspot.com, vivaipriola.it


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha