S vůní lékořice, královna bylin agastache

S vůní lékořice, královna bylin agastache

Rostliny, vydáno 28. 01. 2016

Také rádi zkoušíte nové rostliny? Na své zahradě tak můžete kus místa vyčlenit pro atraktivní agastache, která se u nás teprve dere na výsluní. Mnoho zahrádkářů tuto modrokvětou krásku zatím nezná, přesto se jedná o druh, který může mít vysoké ambice. Snoubí v sobě totiž vlastnosti okrasné trvalky a léčivé aromatické rostliny, jejíž vůně připomíná mátu s nádechem lékořice.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Agastache u nás není původní, ačkoliv patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která je u nás v přírodě hojně zastoupena. Původně se vyskytovala v Mexiku a v severozápadní části Ameriky, kde ji původní obyvatelstvo používalo pro léčebné účely. V našich podmínkách není úplně spolehlivá, můžeme ji spíše považovat za krátkověkou trvalku nebo dokonce za letničku.

Velice ochotně se ovšem sama přesévá, takže každý rok na své zahradě objevíte několik mladých rostlinek. Dorůstá výšky okolo jednoho metru. Na čtyřhranných lodyhách vyrůstají modrá šišticovitá květenství, která v létě vyhledávají včely, čmeláci a motýli. Vůně lékořice je cítit již při čichnutí k samotné rostlině, intenzivnější vůně se dočkáte při rozemnutí v čerstvém i sušeném stavu.

Kde ji pěstovat

Ve své domovině agastache rostla v dobře propustné půdě na slunném a teplém stanovišti. V našich podmínkách se jí bude dařit v dobře oddrenážované půdě se štěrkovým mulčem. Často se vysazuje do prérijních záhonů v doprovodu dalších vzrůstných druhů. Své místo má také v lékárenských záhonech, bylinkovištích nebo bylinkovém nábytku.

Při výsadbě agastache pamatujte na její snadné přesévání, v záhonech tedy bývá značně proměnlivá, proto se hodí spíše do volných kompozic, kde její mírná neposlušnost není na škodu. Díky svým silně medonosným květům má velký ekologický význam například v přírodních zahradách, kde působí jako magnet pro různé opylovače.

Modré květy jsou vhodné i na řez. Agastache vytváří poměrně zajímavé semeníky, které jsou atraktivní i během zimní námrazy. Navíc jsou bohatým zdrojem semen, která ocení především ptactvo jako přirozený zdroj potravy.

Použití agastache

Listy i květy agastache voní po mátě a lékořici, proto se v sušené podobě přidávají do vonných pytlíčků a relaxačních polštářků. Čerstvé listy si můžete přidat do letního osvěžujícího nápoje s čerstvým citronem. Ostudu agastache rozhodně neudělá ani v bylinných nálevech v doprovodu meduňky a mateřídoušky.

Vhodné druhové kombinace

Modré květy agastache se skvěle hodí do kontrastních výsadeb. Zajímavé barevné kombinace docílíte se žlutě kvetoucími krásnoočky (Coreopsis sp.), řebříčky (Achillea filipendulina) nebo třeba třapatkami (Rudbeckia fulgida). V prérijních záhonech se také dobře kombinuje se zavinutkou podvojnou (Monarda didyma), třapatkovkou nachovou (Echinacea purpurea), saturejkou horskou (Satureja montana) nebo dobromyslí obecnou (Origanum vulgare).

Sortiment

Agastache na českém trhu seženete v mnoha druzích a několika kultivarech. Nenechte se zmást, obchodníci ji často označují jako letničku. V sortimentu trvalek se často setkáte s agastache mexickou (Agastache mexicana) v kultivaru Blue Fortune, který dosahuje výšky okolo jednoho metru. Můžete také objevit agastache fenyklovou (Agastache foeniculum), kterou často označujeme synonymem anýzová.

Tento druh s výraznou vůní láká hlavně opylovače, ale používá se i při přípravě různých nápojů a pokrmů. Na trhu se také můžete setkat s agastache vrásčitou (Agastache rugosa), pro kterou je typická světle žlutá barva květenství.

Text a foto: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha