Salámovník není strom z pohádky. Jíst se ale nedá

Salámovník není strom z pohádky. Jíst se ale nedá

Rostliny, vydáno 29. 08. 2016

Obrovské plody kigelie daly stromu lidové jméno salámovník nebo také salámový strom. Mají totiž rozměry a tvar uzenářského zboží. Plody jsou podle afrických kmenů všelékem na veškeré druhy nemocí. Snad proto jsou tak oblíbené i jako potrava u volně žijících zvířat.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Kde se dá salámový strom hledat

Kigelia pinnata – kigelie zpeřená a Kigelia africana – kigelie africká neboli salámovník nepatří do rostlin pohádkových, jsou to stromy zcela reálné, které jsou doma v tropických oblastech napříč kontinenty. Jedná se o stromy z čeledi trubačovitých.

Kigelii běžně nalezneme kromě afrického kontinentu (například v oblasti Masai Mara v Keni) také na Fuerteventuře, která je ostrovem v souostroví Kanárských ostrovů. Introdukována byla kigelie také do Austrálie, kde se stala oblíbeným hnízdištěm papoušků kakadu.

Všelék a významné homeopatikum

Plody tohoto stromu nejsou pro člověka jedlé, ale živí se jimi mnohé druhy africké fauny, jako třeba hroši, sloni, žirafy, prasata, paviáni i nosorožci. Listy kigelie zpeřené jsou potravou pro kudu velkého a domorodci je sbírají jako krmení pro dobytek.

Pro antibakteriální účinky jsou však využívány v homeopatii. Pomáhají na  žaludeční vředy a při léčbě syfilidy.

Plody salámovníku nalezneme i v některých druzích kosmetických přípravků, například v krémech. Domorodí Afričané tvrdí, že s pomocí těchto plodů se dá vyléčit prakticky každá nemoc. Natolik jsou plody kigélie v lidovém léčitelství v Africe oblíbené.

Přesto, že velké a těžké plody představují při pádu ze stromu jisté nebezpečí, jsou kigélie často využívány jako slunečníky poskytující příjemný stín pod rozpáleným sluncem.

Krásné květy, co hodně smrdí

Z čerstvých snadno klíčících semen může vyrůst mohutný 8 až 18 metrů měřící strom, který vyklíčí klidně i v říčním písku a navíc ani netrpí škůdci. Semena těchto stromů nejčastěji roznášejí papoušci.

Na dospělých stromech se mezi zpeřenými vstřícnými listy objevují veliké temně červené až purpurové květy. Zevně mají žluté žilky. Květy jsou obrovské a krásné. Vyrůstají ve květenstvích, která často dosahují až 1 metr na délku. Jednotlivé květy měří okolo 15 cm.

Mladé stromy mají hladkou šedou kůru, která se ke stáru začíná odlupovat v šupinách a odpadává. U mladých stromů vídáme spíše kulatou korunu, u letitých se pak koruna rozrůstá do široka. Květy salámového stromu rozkvétají vždy na jednu noc a jsou silně zapáchající. Svým zápachem k sobě lákají netopýry, kteří je opylují.  
V našich podmínkách lze kigelii pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha