Sasanky neboli anemonky -  skromné i pyšné

Sasanky neboli anemonky - skromné i pyšné

Rostliny, vydáno 07. 04. 2011

Možná si ani nespojujete bílý jarní kvítek z hájů i luk a záplavu neuvěřitelně pestrých květů nízkých rostlinek letní okrasné zahrady. Přesto jde stále o stejný druh – sasanky neboli anemonky.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Květnová procházka jarním smíšeným lesem nám na mnoha místech nabízí záplavu bílých kvítků pokyvujících hlavičkami ve větru. O pár set metrů výš se bílá mění v sytě žlutou, jak se porost sasanky hajní (Anemone nemorosa) mění v podhorský druh sasanky pryskyřníkovité (Anemone ranunculoides). Na stráních Krkonoš a Hrubého Jeseníku objevíte vyšší a silnější sasanku narcisokvětou (Anemone narcissiflora ) s okolíkem několika typických kvítků na jednom stvolu. Vypravíme-li se ale za sasankami dále na jih a na východ, bude přibývat barev i variet květů. V Řecku to budou převážně světlounké tóny růžové a modré sasanky sličné (Anemone blanda), ve Středozemí, v Malé Asii a zvláště na suchých pláních Izraele pak neuvěřitelně pestré žluté, rudé, fialové i modré sasanky věncové (Anemone coronaria). Na Dálném východě se vyskytuje opět zcela jiné, podstatně vyšší sasanky himálajské (Anemone tomentosa), Anemone japonica či Anemone hupehensis.

Sasanky neboli anemonky -  skromné i pyšné

Vděčné trvalky
Proměnlivosti více než 120 přírodních druhů s úspěchem využívají také šlechtitelé zahradních odrůd sasanek. Většinou jde spíše o zvyšování odolnosti vůči chladnějšímu klimatu než o křížení za účelem vzniku nových variet, těch poskytuje příroda dostatečnou zásobu. Rostlinky vyrůstají z hlíz, které ponecháváme v zemi i po zavadnutí listů, na jaře znovu vyrazí. Ke spokojenému životu potřebují dobře propustnou půdu. Nemají rády přímé slunce, spíše se spokojeně krčí ve stínu stromů nebo keřů a v závětří. Vítr jim nesvědčí – ihned svěšují květy k zemi a i takto chráněné snadno ztrácejí okvětní lístky – od toho ostatně pochází i jejich latinské pojmenování. I jemný vánek pak roznese po širém okolí ochmýřená semínka. V zahradě budete ale vysazovat určitě hlízky. Poznat u drobných pokrocených červíků jejich kvalitu je dosti obtížné. Neměly by být úplně vyschlé, ale pozná se to těžko. Takže nejlepší je spolehnout se na kvalitu zahradnictví, kam se pro anemonky vypravíte.

Sasanky neboli anemonky -  skromné i pyšné

Od jara do podzimu
Možná máte sasanky spojené jen s jarem, ale to v okrasné zahradě nemusí být pravda. Jarní jsou totiž naše domácí, počátkem léta pak vykvetou balkánské, zatímco ty, jejichž původ je v Číně nebo Japonsku začínají u nás kvést koncem srpna a vydrží až do října. Na vlhčích místech pod stromy se dlouhé roky budou samy rozrůstat sasanky hajní i pryskyřníkovité, sasanky sličné pak mají raději místa suchá, dobře se hodí třeba do skalky, pokud je přistíníme vyššími rostlinami v okolí. Exotické druhy jsou choulostivější, ze země je však také vyndávat nemusíte, ostatně časté přesazování nemají žádné anemonky rády. Stačí tedy místa, kde rostou, na zimu ochránit před mrazem vrstvou chvojí.

Sasanky neboli anemonky -  skromné i pyšné

TIP: Pestrobarevný koutek
Šlechtěné odrůdy sasanek anemónek – nabízejí variety s pěticí okrouhlých květních lístků, štětinkami štíhlých kopretinkových okvětí i bohaté plné květy. Královnou mezi zahrádkáři oblíbenými druhy je určitě sasanka věncová „De Caen“. Shluk nevysokých rostlinek několik týdnů postupně vykvétá fialově, modře, červeně, bíle i žlutě v tónech tak sytých, že je nelze přehlédnout. Když koupíte kvalitní hlízky, nepotřebují ani tyto parádnice na trvalkovém záhoně žádnou speciální péči, takže se nebojte je vysadit třeba i když zahradu teprve zakládáte.

Text: Gabriela Koulová
Foto: wunderweib.de, hiren.info, baumschule-horstmann.de, en.wikipedia.org, munchkinnursery.com, bloomingbusiness.info, kalipso-busybee.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha