Skalničky s dužnatými listy

Skalničky s dužnatými listy

Rostliny, vydáno 18. 06. 2012

Nejsou náročné na pěstební podmínky, vypadají kouzelně a dodají každé skalce na kráse, to jsou skalničky s dužnatými listy. Navíc si vystačí s minimálním množstvím půdy, což umožňuje jejich využití pro extrémní podmínky. Uchytí se například i ve spárách a štěrbinách.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Rozchodníky (Sedum), lomikámeny (Saxifraga) a netřesky (Sempervivum jsou velmi charakteristické rostliny pro všechny druhy skalek. Nejsou náročné na pěstební podmínky, což umožňuje jejich vysázení neobvyklými způsoby. Uchytí se stejně tak dobře ve spárách a štěrbinách zídek jako se uplatní při ozelenění střešních ploch. Stejně tak jimi můžeme osazovat nejrůznější nádoby, hlavy betonových soch a sloupků.  Možná byste našli ve své zahradě zajímavě tvarovaný kámen anebo kamenný stůl či korýtko, to vše je možné skalničkami s dužnatými listy osázet.  Všechny tyto prvky se dají velmi úspěšně právě s využitím malých barevných růžic netřesků a polštářků rozchodníků kouzelně a velmi nápaditě oživit.

Pokud nahrnete doprostřed desky trochu propustné kamenité půdy, tu pak ohraničíte velkými kameny a půdu mezi nimi osázíte skalničkami, ty se postupem času rozrostou a brzy už neuvidíte podklad. Tato výsadba pak bude působit celistvým dojmem a dužnaté rostlinky budou působit, jakoby vyrůstaly přímo z kamene. Takto lze vytvářet nejrůznější miniaturní krajinky, hromádky osázených bludných kamenů, zkrátka přímo malá umělecká díla.

Rostlinky lze snadno z těchto míst i vyjmout a vysadit je zas někam jinam anebo založit opodál další miniaturní skalku. Není zkrátka problém vysadit je v případě potřeby na jiné požadované místo.

Lomikámeny, netřesky i rozchodníky patří mezi nenáročné trvalky.  Vyžadují pouze umístění na výsluní a zavděčíme se jim i velmi malým množstvím chudé propustné půdy. Extremně suchá místa prakticky nelze osázet ani jinými rostlinami. Ve svých dužnatých listech a listových růžicích zadržují vodu, kterou využívají při velmi suchém počasí. Proto ani nepotřebují nijak zvlášť vydatnou zálivku.

Kvetou velmi krásně a i mimo dobu kvetení mají díky svým poutavým listovým růžicím stále co ze své krásy nabídnout. Jsou velmi atraktivní a dokážou vytvořit velmi bohaté koberce či listové růžice. Velmi snadno se dají množit dělením trsů anebo lze od matečních rostlin na podzim a na jaře oddělovat mladé, nově narostlé růžice.

Kámen, minimum půdy a zajímavá rostlina, tak málo stačí, abyste položili základ vaší skalce, která se v budoucnu může neustále rozrůstat. Další náměty pro vás přinášíme v článcích: Zakládáme skalku - zkuste to s námi a Skalničky a jejich třpytivé barvy.

Zuzana Bohdalová
Foto: principalbg.com, dighomedesign.com, gardenrails.myfreeforum.org, landscaping-pictures.net, succulents.us, cepolina.com, vegetablegardendjp.blogspot.com, public.fotki.com, soler7.com, asergeev.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha