Skimie japonská přinese Orient do vaší zahrady

Skimie japonská přinese Orient do vaší zahrady

Rostliny, vydáno 03. 04. 2013

Jsou určité druhy rostlin, které neupoutají svými květy, ale spíše až svými plody. Jejich květy bývají obvykle nenápadné, zato více zaujme buďto celý habitus rostliny anebo až plody po odkvětu rostliny. Skimie japonská patří právě k těmto druhům.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Rod Skimmia je domovem v jihovýchodní Asii. Celý rod je zastoupen pouhými čtyřmi druhy stálezelených nízkých rostlin. Rostliny jsou většinou dvoudomé, jen zřídka oboupohlavní, proto je nutné vysadit vedle sebe samčí a samičí rostliny, aby se vytvořily plody.

Skimie japonská se řadí mezi vřesovištní rostliny. Tudíž i půdní podmínky k jejímu růstu by měly odpovídat spíše kyselejší půdě s obsahem humusu, tak jako to vyhovuje vřesům, rododendronům, azalkám a pierisům. Rostliny se vysazují na jaře anebo začátkem podzimu do půdy s přídavkem rašeliny.

Skimie se velmi dobře hodí na okraje křovinatých nebo stromových porostů. Spolehlivě mrazuvzdorné jsou pouze v teplejších zeměpisných pásmech. V drsnějším klimatu potřebují zimní ochranu, anebo jsou pěstovány v nádobách, jako rostliny přenosné.

V průběhu suchého léta je nutno dodávat zálivku nevápnitou vodou. Kolem kořenů se nesmí rostlina okopávat příliš hluboko. Před chladnými vysoušecími větry je dobré skimie chránit stejně tak jako při tuhých zimách.

Řez těchto rostlin není nutný. Pokud však rostlina nedrží tvar, je dobré provést zpětný řez po odkvětu. Množení se provádí koncem léta vyzrálými kořenovými řízky z polovyzrálého dřeva.

Někdy se stává, že jsou skimie napadeny štítenkami. Při správné péči a vhodných pěstebních podmínkách k tomu však nedochází. Pro pěstování je dobré vysadit skimie na polostinné až stinné místo s dostatkem čerstvé a mírně vlhké kyselé až lehce alkalické půdy.

K dostání jsou především kultivary druhu Skimmia japonica Rubela. Samčí klon má košatý růst, červeně lemované listy a tmavě červená poupata.  Skimia japonica reevesiana Robert Fortune je odrůda oboupohlavní s bledě zelenými listy s tmavě zelným lemováním.


 
Skimie kvete od května do června růžovými až červenými květy, některé odrůdy mají květy bílé, lehce vonící. Podle odrůd dosahují kultivary vzrůstu mezi půl až jedním metrem. Využívají se k velmi působivé výsadbě zvláště do japonských zahrad jako solitéry do vodní nebo čajové zahrady. V běžných zahradách tvoří spíše okrasnou předsadbu vyšším dřevinám. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mygarden.uphero.com, wildaboutgardens.org.uk, perrywood.co.uk, crocus.co.uk, bauwerk-bonn.de, plantshq.aeronsoftware.com, aberdeengardening.co.uk, thefloweringgarden.com, gardenerstips.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha