Sladké brambory neboli batáty – na talíři, ale i na záhonu

Sladké brambory neboli batáty – na talíři, ale i na záhonu

Rostliny, vydáno 08. 12. 2010

Určitě už jste si někdy v restauraci dali sladké brambory neboli batáty jako přílohu. A určitě jste přemýšleli o tom, že byste si je někdy mohli uvařit i doma. Ale věděli jste, že je můžete bez problému i vypěstovat? Máte-li menší zahrádku, vezměte to jako malou výzvu.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Batáty, sladké brmabory, povijnice jedlá nebo imponea batatas – pod těmito názvy najdete poléhavou rostlinu plodící červené, žluté nebo bílé hlízy s nasládlou oranžovou, žlutou nebo bílou dužinou, chutí podobnou zmrzlým bramborám.

Nehledejte ale rostlinu podobnou bramborám, na které jste zvyklí, ale spíše svlačcům. Rostlina totiž pochází z čeledi svlačcovitých a poprvé se objevila v tropech na americkém kontinentu.

Místo na slunci a výživná půda
I přesto, že pochází z tak odlišného prostředí a u nás zatím není příliš běžná, co víc, příliš se o ní zatím neví, bez problémů se přizpůsobí i oblastem s jiným podnebím. Dopřejte jí ale místo na sluníčku a půdu s dostatkem organických látek, nejlépe hlinitopísčitou a hlubokou, aby měly hlízy dostatek místa.
Pokud se rozhodnete batáty pěstovat, nakupte hlízu s vegetačními očky v květináči, nebo ji do něj sami zasaďte. Takovou rostlinku klidně využijte jako zajímavou pokojovou květinu, nemusíte ji schovávat nikam na verandu, ale klidně ji ponechte na očích. Zajímavě tvarované listy a bílé květy nenápadně zbarvené do růžova si totiž pozornost zaslouží.
Sladké brambory neboli batáty – na talíři, ale i na záhonu
Batáty na záhoně
Na záhonek s nimi vyrazte až v polovině května, kdy už by po nocích neměly hrozit přízemní mrazíky. Půda už musí být dostatečně prohřátá, pamatujte na to, že batáty jsou původem z tropů, a s mrazy a zimou byste na ně proto chodit neměli. Hrůbkujte podobně jako brambory a pokud je sucho, pomozte přírodě se závlahou.
Sladké brambory neboli batáty – na talíři, ale i na záhonu
Batáty v podobě větších narůžovělých brambor sklízejte v září nebo říjnu, poté, co uschnou lodyhy. Nebuďte překvapení, pokud vykopete několikakilovou sladkou bramboru – běžně se jedná o hlízy váhy od půl až do pěti kilogramů. Než sladké brambory zkonzumujete, ať už v podobě vařené, pečené, smažené, pyré, kaší nebo koláčů, nezapomeňte si do bedýnek s pískem nebo rašelinou odložit několik menších hlíz, díky kterým můžete s pěstováním batátů pokračovat i v dalším roce.

Martina Tlachová
Foto: agripinoy.net, exot-nutz-zier.de, diariovasco.com, gallery.hd.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

06. 02. 2016 Reagovat
Karel Kulík: Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá sadbu sladkých brambor (batátů), a nebo o něm neví. Rád bych zkusil několik hlíz.Můžete psát na meil nebo volat na číslo 733 667 419. Děkuji za odpověď.
12. 02. 2016 Reagovat
Zuzana: Co takhle, pane Karle, koupit par kousku bataty nekde na trhu ci v obchode, nechat je naklicit a proste jednotlive klicky zasadit...?
14. 06. 2015 Reagovat
Barbara Kucharczykova: Dobry den, rada bych se zeptala, kde je mozne sehnat sazenice batatu, nebo hlizy s vegetacnimi ocky. Nejlepe v okoli Brna. Je mozne zasadit hlizu urcenou ke konzumaci zakoupenou v obchode se zeleninou? Predem moc dekuji za odpoved. BK
23. 03. 2012 Reagovat
navara miroslav: Komentáře ke článku 02. 02. 2011 Reagovat Karel: Dobry den...Nadchl jsem se a chci Vas poprosit zda prozradite i kde sehnat sadbu na bataty....mockrat dekuji...muj mail pro pripad karelpppo@seznam.cz...jeste jednou mockrat dekuji - mam stejny dotaz ??-m.navara
02. 02. 2011 Reagovat
Karel: Dobry den...Nadchl jsem se a chci Vas poprosit zda prozradite i kde sehnat sadbu na bataty....mockrat dekuji...muj mail pro pripad karelpppo@seznam.cz...jeste jednou mockrat dekuji

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha