Sladké brambory neboli batáty – na talíři, ale i na záhonu

Sladké brambory neboli batáty – na talíři, ale i na záhonu

Rostliny, vydáno 08. 12. 2010

Určitě už jste si někdy v restauraci dali sladké brambory neboli batáty jako přílohu. A určitě jste přemýšleli o tom, že byste si je někdy mohli uvařit i doma. Ale věděli jste, že je můžete bez problému i vypěstovat? Máte-li menší zahrádku, vezměte to jako malou výzvu.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Batáty, sladké brmabory, povijnice jedlá nebo imponea batatas – pod těmito názvy najdete poléhavou rostlinu plodící červené, žluté nebo bílé hlízy s nasládlou oranžovou, žlutou nebo bílou dužinou, chutí podobnou zmrzlým bramborám.

Nehledejte ale rostlinu podobnou bramborám, na které jste zvyklí, ale spíše svlačcům. Rostlina totiž pochází z čeledi svlačcovitých a poprvé se objevila v tropech na americkém kontinentu.

Místo na slunci a výživná půda
I přesto, že pochází z tak odlišného prostředí a u nás zatím není příliš běžná, co víc, příliš se o ní zatím neví, bez problémů se přizpůsobí i oblastem s jiným podnebím. Dopřejte jí ale místo na sluníčku a půdu s dostatkem organických látek, nejlépe hlinitopísčitou a hlubokou, aby měly hlízy dostatek místa.
Pokud se rozhodnete batáty pěstovat, nakupte hlízu s vegetačními očky v květináči, nebo ji do něj sami zasaďte. Takovou rostlinku klidně využijte jako zajímavou pokojovou květinu, nemusíte ji schovávat nikam na verandu, ale klidně ji ponechte na očích. Zajímavě tvarované listy a bílé květy nenápadně zbarvené do růžova si totiž pozornost zaslouží.
Sladké brambory neboli batáty – na talíři, ale i na záhonu
Batáty na záhoně
Na záhonek s nimi vyrazte až v polovině května, kdy už by po nocích neměly hrozit přízemní mrazíky. Půda už musí být dostatečně prohřátá, pamatujte na to, že batáty jsou původem z tropů, a s mrazy a zimou byste na ně proto chodit neměli. Hrůbkujte podobně jako brambory a pokud je sucho, pomozte přírodě se závlahou.
Sladké brambory neboli batáty – na talíři, ale i na záhonu
Batáty v podobě větších narůžovělých brambor sklízejte v září nebo říjnu, poté, co uschnou lodyhy. Nebuďte překvapení, pokud vykopete několikakilovou sladkou bramboru – běžně se jedná o hlízy váhy od půl až do pěti kilogramů. Než sladké brambory zkonzumujete, ať už v podobě vařené, pečené, smažené, pyré, kaší nebo koláčů, nezapomeňte si do bedýnek s pískem nebo rašelinou odložit několik menších hlíz, díky kterým můžete s pěstováním batátů pokračovat i v dalším roce.

Martina Tlachová
Foto: agripinoy.net, exot-nutz-zier.de, diariovasco.com, gallery.hd.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

06. 02. 2016 Reagovat
Karel Kulík: Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá sadbu sladkých brambor (batátů), a nebo o něm neví. Rád bych zkusil několik hlíz.Můžete psát na meil nebo volat na číslo 733 667 419. Děkuji za odpověď.
12. 02. 2016 Reagovat
Zuzana: Co takhle, pane Karle, koupit par kousku bataty nekde na trhu ci v obchode, nechat je naklicit a proste jednotlive klicky zasadit...?
14. 06. 2015 Reagovat
Barbara Kucharczykova: Dobry den, rada bych se zeptala, kde je mozne sehnat sazenice batatu, nebo hlizy s vegetacnimi ocky. Nejlepe v okoli Brna. Je mozne zasadit hlizu urcenou ke konzumaci zakoupenou v obchode se zeleninou? Predem moc dekuji za odpoved. BK
23. 03. 2012 Reagovat
navara miroslav: Komentáře ke článku 02. 02. 2011 Reagovat Karel: Dobry den...Nadchl jsem se a chci Vas poprosit zda prozradite i kde sehnat sadbu na bataty....mockrat dekuji...muj mail pro pripad karelpppo@seznam.cz...jeste jednou mockrat dekuji - mam stejny dotaz ??-m.navara
02. 02. 2011 Reagovat
Karel: Dobry den...Nadchl jsem se a chci Vas poprosit zda prozradite i kde sehnat sadbu na bataty....mockrat dekuji...muj mail pro pripad karelpppo@seznam.cz...jeste jednou mockrat dekuji

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha