Slunná zákoutí s podzimními jiřinami

Slunná zákoutí s podzimními jiřinami

Rostliny, vydáno 11. 11. 2010

Mají nespočet barev a tvarů květů. Ozdobí každý záhon a hrdě se vyjímají ve váze, samostatně i ve vazbách. Navíc vydrží po řezu i dva týdny čerstvé. Česká zahrada bez jiřin je skoro nepředstavitelná. A když si některé vysadíte na místo chráněné před mrazem, kam jde trochu sluníčka, ještě v listopadu se můžete těšit z jejich krásy.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Z Ameriky na evropské zámky
Málokdo ví, že Aztékové nebyli jen zdatní astronomové, matematici, architekti a umělci ve zpracování zlata, ale také zdatní šlechtitelé rostlin. Právě u nich objevili španělští dobyvatelé Ameriky mimo jiné i bohatě a pestře kvetoucí jiřiny (Dahlia pinnata), které křížili do různých kultivarů. Hlízy brambor přivezl do Evropy poprvé už Kryštof Kolumbus, hlízy jiřin se však objevily mnohem později, až někdy koncem 18. století. V okrasných zahradách se ale rychle staly oblíbenou květinou a zahradníci šlechtických a panovnických rodů se začali předhánět v tom, kdo vypěstuje větší, pestřejší a jinak tvarované květy.

Odolná až do zimy
Letničková zahrádka by vám měla dělat radost od května až do prvních větších mrazů. A právě jiřiny patří k těm vděčným letničkám, které kvetou celé léto a ještě začátkem listopadu si můžete poslední květy stříhat do vázy.

Pokud ovšem chcete rostlinu udržet při životě a na jaře znovu vysadit, je třeba hlízu ze země vyjmout, jakmile hrozí promrznutí země. Uchováte ji snadno v suché rašelině a jaře rozdělíte na menší kousky s očky a znovu zasadíte – vlastně jako brambory.

Tisíce odrůd
Předvést a pojmenovat všechny kombinace tvarů a barev květů jiřin snad nedokáže ani ten největší pěstitel. Za staletí jich bylo vypěstováno několik tisíc odrůd. Některé nesou květy vysoko až na dvoumetrových stoncích, ty se budou vyjímat v závětří u domu, kde křehkým stonkům nehrozí polámání.
Slunná zákoutí s podzimními jiřinami
Slunná zákoutí s podzimními jiřinami
Skupina tří jiřin dobře sladěných barev je u fasády domu stejně dekorativní jako nejkrásnější růže. Jiné tvoří nízké kompaktní bohatě kvetoucí keříčky, ty můžete vysadit právě tak do skalky, jako do různých nádob.
Ve skalce budou zářit obklopeny kameny, ve větších nádobách kolem nich můžete vysadit mírně převislé zelené rostlinky a nechat vyniknout zvláštní tvary třeba jednoduše žlutých nebo červených drobnokvětých jiřin typu pompon – mají květ složený z hustě poskládaných trubkovitých okvětních lístků, takže vypadá jako rokokový šperk.

Variace tvarů a barev
Kromě kulatých květů pomponek máte na výběr třeba jiřiny kaktusové – ty mají obrovské květy s dlouhými jehličkami okvětních lístků. Ještě rozpustilejší jsou druhy třepenité, decentní skladbu širokých lístků zase předvádějí jiřiny leknínové. Jiné mají kvítky drobnější a vypadají trochu jako sasanky (odtud i název těchto druhů), jednoduché jiřiny pak nejsou vůbec nudné, protože jedna řada jejich širokých okvětních lístků je poskládaná kolem barevně odlišného středu.
Slunná zákoutí s podzimními jiřinami
Bílá, žlutá, oranžová, růžová, červená, různé tóny fialové a dokonce téměř černá – to jsou základní barvy, které ovšem mají žíhané, dvoubarevné s odlišnou barvou lístků ve středu a na okrajích květů, proužkované. Při výběru nových jiřin u dobrého zahradníka se zkrátka nikdy nemůžete nudit – vždycky objevíte něco, co jste ještě nezkusili. Rozjasněte si zahradu několika jiřinami a nikdo kolem vašeho plotu neprojde bez ohlédnutí.
Slunná zákoutí s podzimními jiřinami
TIP: Pozor na slimáky
Jiřiny mají sladké a křehké listy, slimákům, kteří se v posledních letech staly hrozbou našich zahrad, bohužel velice chutnají. Zkuste tuhle fintu – obklopte mladé rostlinky kruhem ze psích nebo kočičích chlupů. Slimáci po nich zřejmě neradi lezou kvůli svému slizu, takže jiřinky raději nechají být. Vzrostlým rostlinám pak sice listy okusují, ale ty to už většinou přežijí.

Text: Gabriela Koulová
Foto: wallpaper.si, vickisdahlia.com, swanseacameraclub.co.uk, mooseycountrygarden.com, parkswholesaleplants.com, gardenweb.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

12. 11. 2010 Reagovat
MarieJ: \"Navíc vydrží po řezu i dva týdny čerstvé.\" - To jste si zřejmě jiřiny spletla s chryzantémami, které jsou podobné a vydrží ve váze i déle než dva týdny. Ale jiřiny i ve velkém chladu nevydrží ani týden. A do listopadu možná vydrží tak v Holandsku nebo na nejchráněnějších místech někde v Polabí, ale rozhodně to není typické. Nevydrží nejslabší přízemní mrazík, takže někdy zmrznou i v září. Jsou to nádherné kytky, jsou ozdobou zahrady, ale jejich výdrž je jejich slabou stránkou, to nemá cenu zastírat.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha