Sortiment třapatkovek je velmi široký

Sortiment třapatkovek je velmi široký

Rostliny, vydáno 05. 10. 2018

V současnosti může sortiment třapatkovek (Echinacea) nabídnout přes 100 různých kultivarů. Jednotlivé druhy se odlišují nejen barvou květů, ale i svým tvarem. Zlomovým rokem pro šlechtění třapatkovek se stal rok 2003.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Dříve hit, nyní sběratelská zajímavost 

Tehdy v Chicagu vyšlechtěný druh byla první čistě oranžová odrůda, která měla jazykovité plátky. Dnes už se tento druh vyskytuje jen sporadicky. Stal se spíše sběratelskou zajímavostí, neboť jej v mnoha směrech předčily již mnohé další odrůdy. Tento kultivar dostal jméno Art‘s Pride. 

Šlechtění změnilo barvu i tvar květů 

Dnešní moderní kultivary zahrnují škálu barev od jasně žlutých přes výrazně oranžové, malinově červené až po zářivě purpurové odstíny. Výjimkou nejsou ani nazelenalé nebo béžové květy. Změnám nepodlehla jen barva květů, ale i tvar květenství třapatkovek. Původní jednoduché kultivary získaly postupným šlechtěním poloplné, pomponkovité nebo plnokvěté květy. 

Na počátku dalšího šlechtění stál kultivar třapatkovky nachové (Echinacea purpurea) nazývaný Razzmatazz. Na trh se dostal v roce 2003. 

Současné barvy a odrůdy 

Nabídka současných možností je bohatá. Jsou v ní plnokvěté i poloplné kultivary, mangové, nachové, růžové i červené nebo žluté barvy. Pomponkovitá poloplná odrůda Merinque má bílé jazykovité kvítky s nazelenalými kvítky terče. Atraktivní plnokvětý kultivar Hot Papaya je plnokvětý a barva jeho květů je zářivě oranžová. Coconut Lime je plnokvětá odrůda s nazelenale zbarvenými kvítky terče a bílými jazykovitými kvítky. Zatímco plnokvětá odrůda Pink Poodle má květy jasně růžové. 

Červeně oranžovou barvu květů má plnokvětá odrůda  Guava Ice. Odrůda Marmalade je vitální a kvete jasně žlutooranžově. Pink Double Delight nakvétá postupně od června až do konce léta. Patří k těm nejvyhledávanějším odrůdám poloplných třapatkovek. S nazelenalými kvítky terčů si můžeme pořídit odrůdu Milkshake, která je poloplná. Na výběr je ještě celá řada dalších oblíbených kultivarů. 

Krátkověkost odrůd

Nově vyšlechtěné odrůdy mají ve většině případů jeden zásadní problém, a tím je poměrně problematická vitalita a vytrvalost. Většinu z nich bychom označili spíše za krátkověké, neboť se dožívají pouze 3 – 4 let. Relativně vitálnějšími kultivary se zdají být odrůdy Marmalade, Pink Double Delight a Hot Papaya. 

Ideální stanoviště pro nový sortiment třapatkovek 

Místo na plném slunci s propustnou, spíše sušší půdou se zdá být jako optimální stanoviště nových odrůd třapatkovek. Vyšší podíl hrubého písku či štěrku není rozhodně na závadu.  Kultivary vysazené v těžkých půdách v průběhu vlhké zimy často vyhnívají.

 Je třeba upozornit ještě na jednu nevýhodu, kterou je u těchto druhů obtížné množení. Ty druhy, které mají kulovitý kořen, vytvářejí málo vegetačních vrcholů, a tak se v domácích podmínkách obtížně množí.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Profimedia.cz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 10. 2018 Reagovat
Eva Hejduková: Dobrý den, jen poznámka k názvu květiny, je to třapatka, a ne třapatkovka... https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99apatka_(Echinacea), množné číslo třapatky, ne třapatkovky.....

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha