Štědřenec  - typický solitér do trávníkových ploch

Štědřenec - typický solitér do trávníkových ploch

Rostliny, vydáno 30. 04. 2013

Štědřence jsou naprosto nenáročné rostliny, takže jejich využití jako okrasných solitérů je zcela na místě. Se štědřenci je možné se setkat i ve volné přírodě na okrajích lesů, na mýtinách, v kamenitých stráních, všude tam, kde je teplé a světlé stanoviště obvykle s vápnitou půdou.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

V jižní Evropě a malé Asii jsou domovem 3 druhy těchto nádherně kvetoucích dřevin z čeledi vikvovitých. Jedná se o silně vzrůstné keřestromy dosahující výšky někdy i 7 metrů.  Jsou velmi štíhlého vzrůstu a jejich větve jsou částečně převislé. Stejně dobře se v zahradě uplatní jako solitéry, tak i ve skupinkách společně například se šeříky nebo hlohy. Přímo okouzlující výraz dodají zahradě při sesazení s červeně kvetoucími azalkami a modrými zahradními kosatci v popředí. V době květu vytvářejí překrásné partie.

Vyhovuje jim lehčí zahradní půda, která může být i s příměsí vápníku. V půdě příliš bohaté na živiny letorosty nevyzrávají a v zimě velice trpí mrazem. Mladá kůra a plody těchto stromků jsou jedovaté. V zimě je chraňte proti okusu kůry divokými králíky a zajíci pletivem.

Laburnum alpinum - štědřenec alpský je až 5 metrů vysoký keř či strom, pocházející z horní části jižní Evropy, z Francie a Sedmihradska. Jeho kůra je světleji zelená až žlutozelená. Jeho listy jsou větší než u štědřence obecného a také květenství je delší. Také kvete žlutě, ale až o něco později, spíše až v červnu.

Štědřenec odvislý – Laburnum anagyroides je také keř až menší stromek s maximální možnou výškou 7 metrů. Žluté hrozny jeho květů mohou být až 200 mm dlouhé. Kvete v průběhu května až června. Po odkvětu se vytváří stříbřitě pýřitý lusk až 80 mm dlouhý. Tento druh je často používán v sadovnictví. Poměrně často zplaňuje a tak působí dojmem původní rostliny.

Je třeba upozornit na to, že keře obsahují silné toxiny. Otrava se projeví do ½ hodiny od konzumace silnými žaludečními problémy. V těžších případech mohou nastat poruchy srdeční činnosti. Zvláště děti mohou zaměnit plody štědřence s lusky hrachu a pozřít jejich plody. Pro lékařské účely se tyto toxiny využívají v přípravcích pro odvykání kouření.
 
Dlouhé žluté hrozny květů vytvářejí doslova zlatý déšť, ohromující efekt. Tímto výrazem se u nás bohužel nepřesně pojmenovává brzy na jaře kvetoucí zlatice (Forsythia). Je jen škoda, že se jedná o tak silně toxické rostliny. U kultivaru Laburnum L. x watereri „Vossii“ je délka hroznovitých květenství neuvěřitelných 50 cm, přičemž jeden hrozen má až 80 květů.

Do zahrad a trávníků vysazujeme obvykle mladé rostliny o dvou až třech výhonech. Pokud se chystáme vysadit vysokokmenné stromky, dbáme na udržení dostatečného zemního balu s co nejméně poškozenými kořeny. Seříznutí vyžaduje pouze v prvním a druhém roce růstu, poté, když jsme vytvarovali dostatečně korunu, již není potřeba žádného řezu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: photoeverywhere.co.uk, thefloweringgarden.com, carolscornwall.com, users.myonline.be, drzewaikrzewy.eu, kuleuven-kulak.be, f.hikr.org, pics.davesgarden.com, fc09.deviantart.net, wimwagenaar.nl, mw2.google.com, blog.daum.net, biopix.com, florum.fr


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha