Stínomilné rostliny na zahradu aneb i stín může být barevný

Stínomilné rostliny na zahradu aneb i stín může být barevný

Rostliny, vydáno 17. 06. 2010

Části zahrady ponořené do stínu nemusejí být nudné a jednobarevné! Naopak - stínomilné rostliny často kvetou zářivě, i když jsou obsypány většinou jen drobnými kvítky. Co zasadit do stínu, do vlhkého zastíněného koutu zahrady? O bohyškách, břečťanu, bergénii jsme už hovořili, nyní se podíváme na další výběr stínomilných rostlin. A není jich málo.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

S letničkami bychom na stinných místem moc neuspěli, vsadit se musí na trvalky, ať už kvetoucí nebo nekvetoucí. Přinášíme tipy na některé stínomilné rostliny vhodné jako podsadba pod stromy a keře nebo k pokrývání půdy ve stínu, kde už trávník neprospívá.

Kopytník (Asarum)
Elegantní okrouhlé a lesklé listy kopytníku pokryjí nevzhledná stinná místa. Kopytník má jen asi 10 cm, křoviny, rokliny, stanoviště stinné, na půdách humózních, hlubokých, vlhčích a převážně zásaditých.

Mochnička (Waldsteinia)
Je zajímavé, že mnoho stínomilných rostlin kvete žlutě. Takže ze zastíněných míst zahrady často svítí žlutá signální barva, viditelná v šeru. Právě mochnička vytváří pod stromy dokonalé žluté koberce utkané z drobných květů. Je nenáročná, roste dobře i v hlubším stínu, bude vděčná za propustnou zeminu.

Konvalinka (Convallaria)
Po žluté barvě je druhou z nejčastějších barev květů stínomilných rostlin sněhobílá. A to je barva konvalinek. Těmto voňavým květinám najděte na stinném stanovišti viditelné místo, aby dokonale vynikla. Daří se jí pod korunami stromů, snese vlhčí i sušší půdu.

Barvínek větší (Vinca major)
Barvínek neboli brčál je keřík asi 30 cm vysoký. Jeho předností je, že vytvoří v hlubokém stínu dokonalý \"trávník\", kryje půdu. Potřebuje vlhkou zeminu a dostatek živin. Barvínek menší (Vinca minor) je ještě nižší stálezelený pokryvný a poléhavý keřík (10-15 cm) s tmavozelenými lesklými listy. Má podobné nároky jako jeho větší příbuzný.

Lomikámen (Saxifraga)
Nízký polštářovitý a mechovitý lomikámen se nachází ve volné přírodě poblíž vody na stinných místech, v mokrých štěrbinách skal nebo v mechu poblíž lesních pramenů. Na zahradě se mu bude dařit v polostínu; má rád vlhčí, vápnitou a propustnou půdu. Vysaďte jej například podél stinného břehu potůčku.

Stínomilné rostliny na zahradu aneb i stín může být barevný

Škornice (Epimedium)
Krásné drobné srdčité růžové, nažloutlé nebo fialové kvítky dokonale prozáří stíny na zahradě. Stálezelená trvalka škornice prospívá ve stínu nebo polostínu v humózní vlhčí půdě.

Stínomilné rostliny prodávají například zahradnictvifous.cz, zahradnictvikrulichovi.cz, garden-centrum.cz.

O dalších stínomilných rostlinách si přečtěte v článku Rostliny do stínu aneb jak prozářit temná místa zahrady.

Alena Jansová
Foto: Gunz, zahradnictvifous, ilexgarden, garten-pur.de, mendelu.cz, flowerfarm, Poters, Rosecottagefarm, Hardy-plant, floracyberia.net, therowansgarden.com, garden-en.com, kolibrikerteszet.hu, florafinder.com, ncwildflower.org, jeresearchtopics.blogspot.com, futuregardens.pl, marksvegplot.blogspot.com, vashsad.ua, club.doctissimo.fr, bahcesel.net, botany.hawaii.edu, thepoisongarden.co.uk, picstopin.com, imagejuicy.com, florabonaerense.blogspot.com, srgc.org.uk, darcyeverest.co.uk, botanicalgarden.ubc.ca, images.mooseyscountrygarden.com, desirableplants.com, kalle-k.dk, theshopatvictoriagardens.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha